Svátek má: Dana

Regiony

Velikost textu:

Podzimní Průvan v šatníků energetiků byl opět věnován maminkám a dětem

Podzimní Průvan v šatníků energetiků byl opět věnován maminkám a dětem

Podzimní Průvan v šatníků energetiků z ČEZ byl opět věnován maminkám a dětem z azylového Domova sv. Máří  Magdalény.

Za Azylový domov sv. Máří Magdaleny v Jiřetíně převzala Dana Sokolová
4. listopadu 2023 - 13:41

Děčín/Jiřetín pod Jedlovou – Stejně jako před rokem a během letošního května i teď v listopadu provětrali doma energetici napříč Skupinou ČEZ své šatníky. V děčínské centrále ČEZ Distribuce tak shromáždili bezmála 100 kg mírně obnošeného, zánovního, ale i zcela nového dámského, dětského a pánského ošacení. Mezi darovanými věcmi nechyběly ani kabelky, dámská obuv a  dvě velké krabice plné rozličného kuchyňského skla a porcelánu. Vše ještě téhož dne skončilo v azylovém Domově sv. Máří Magdaleny v Jiřetíně pod Jedlovou, který spadá pod Diecézní charitu Litoměřice.

„V dnešní době jsme opravdu rádi za jakoukoliv pomoc, ať již je přímo finanční, případně potravinová nebo materiální. Vždy uvítáme vše, co můžeme dál sloužit našim maminkám a dětem, jimž poskytujeme azyl. Děkujeme všem, že si na nás již potřetí vzpomněli. Co se týče ošacení pro muže, některé odrostlejší děti jsou už v pubertálním věku. Chtějí se už oblékat jako dospělí, takže vyzkoušíme a uvidíme. Co se nám nebude hodit, předáme diecézi do litoměřickému šatníku pro bezdomovce,“ kvitovala Marcela Dvořáčková, vedoucí azylového domova, pomoc energetiků ze Skupiny ČEZ. Loňský předvánoční a letos jarní a podzimní „Průvan v šatníku“ vynesly Domovu svaté Máří Magdalény již zhruba 400 kg různého ošacení, textilních doplňků, povlečení, dek, kabelek, desítky párů bot, dále nějaké potřeby pro domácnost, hygienické potřeby, sladkosti a podobně.
 
Domov sv. Máří Magdaleny Jiřetín pod Jedlovou poskytuje dočasný azyl zejména maminkám se sníženými mentálními schopnostmi, obětem domácího násilí a jejich dětem. Jedná se tedy o pobytovou sociální službu pro osamělé matky s dětmi, případně těhotné ženy (v obou případech zletilým i nezletilým), které se ocitly v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení. Jeho provoz je přizpůsoben práci s rizikovou skupinou obyvatel a nesupluje funkci jiných ústavů a zařízení jakými jsou záchytná stanice, psychiatrická léčebna, zdravotnická zařízení, kontaktní a poradenské centrum a další.

Hlavním cílem sociální služby je podpora klientek v samostatném způsobu života prostřednictvím  poskytnutím pocitu bezpečí před agresivním partnerem či před nepřijatelnými podmínkami stabilizací psychického stavu a psychické rovnováhy; jejich příprava na přechod do budoucího vlastního bydlení; pomoc při rozpoznávání priorit ve vedení domácnosti a hospodaření s vlastními finančními prostředky a tím i vedení k samostatnému způsobu života a péči o dítě. Pracovnice domova rovněž zvyšují informovanost jeho dočasných obyvatelek v sociálněprávní oblasti, aby si pak lépe vedly v běžném životě. Kromě vedení klientek k jejich uvědomění si vlastních práv a povinností se je snaží i motivovat ke sebevzdělávání a hledání zaměstnání.Nad ženami a hlavně jejich dětmi z azylového domova „Máří“ už před časem rozprostřeli svá ochranná křídla i motorkáři a jejich přátelé ze Skupiny ČEZ sdružující se v dobrovolném uskupení Jednou stopou pro… Jimi vydaný nástěnný kalendář pro rok 2021 vynesl domovu 155 155 korun a jak tehdy při předávání symbolického šeku dojatá Marcela Dvořáčková uvedla, peníze použili na nákup nového vozidla. Motoparta složená z energetiků a jejich přátel obyvatelkám domova a jejich dětem pomáhá doposud, a to celoročně ať již materiálně, potravinovou pomocí či pořádáním různých zábavných dnů pro děti.

Ústeckénovinky.cz informoval Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy.

(rp,usteckenovinky.cz,foto ČEZ, Ota Schnepp)
Souhlasíte s tím, aby Česká republika i nadále dodávala zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
4%
Ne
transparent.gif transparent.gif
31%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
4%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
61%