Svátek má: Vincenc

Regiony

Velikost textu:

Pašování německé nafty je stále v kurzu

Pašování německé nafty je stále v kurzu

Kdo šetří má za tři, a kdo z Německa pašuje lacinou dotovanou naftu pro zemědělce, ušetří také.

Ilustrační foto
25. února 2021 - 07:00

Proto z Německa tuto naftu pašují řidiči v kanystrech i velkoobjemových barelech na 1 000 litrů. Při namátkových kontrolách vozidel v příhraničí celníci během roku zadrží celníci a policisté řadu automobilů s pašovanou naftou.

V uplynulých dnech ústečtí celníci v příhraničí zastavili dvě nelegální přepravy minerálních olejů.

Nejprve si při silniční kontrole v obci Dubí hlídka celníků vytipovala a zastavila ke kontrole bílý Ford Galaxy. Dvaatřicetiletý muž z Litvínova řídil vůz, kde v nákladovém prostoru byly pod dekou ukryté dvě kovové nádrže z nákladního vozidla. Každá o objemu 400 litrů. Nádrže byly plné kapaliny načervenalé barvy se zápachem motorové nafty.

„Řidič hlídce celníků uvedl, že převáží 800 litrů topného oleje, který nakoupil v sousedním Německu na topení. Muž ale nepředložil žádný doklad o koupi, natož doklad prokazující jeho řádné zdanění. Německá „červená nafta“ určená výhradně pro výrobu tepla, byla prokazatelně použita pro pohon auta, což je v rozporu s právními předpisy,“ uvedl Jiří Nejedlý u ústeckého celního úřadu.

O pár dnů později celníci 18. února skórovali při silniční kontrole v mostecké čtvrti Čepirohy. Ve spolupráci s policejní hlídkou celníci kontrolovali osobní vůz Renault Scenic bílé barvy s přípojným vozíkem. Pod plachtou vozíku byla tisícilitrová plastová nádrž a v ní čirá nízkovizkózní kapalina se zápachem motorové nafty. Tak je úředně nazývaná pašovaná dotovaná nafta z Německa.„Řidič nejprve tvrdil, že minerální olej patří zaměstnavateli a převáží ho k pohonu traktoru. Po chvíli ale přiznal, že je určena k vytápění. Jelikož řidič neprokázal legální koupi, bezmála 500 litrů motorové nafty skončilo ve skladu Celního úřadu pro Ústecký kraj." informoval Jiří Nejedlý.

Tím řidič přijde o pašovanou naftu. Navíc musí zaplatit daň, o kterou pašováním stát přišel,“ uvedl Jiří Nejedlý z ústeckého celního úřadu.

(rp,ro,usteckenovinky.cz,foto:arch.)