Svátek má: Alexandra

Regiony

Velikost textu:

Pašovali drogy po kilech, teď jsou v chládku

Pašovali drogy po kilech, teď jsou v chládku

Neštěstí nechodí jenom po horách, ale také po letištích a lze ho nalézt i na silnicích. To si v uplynulých dnech zažili pašeráci drog nejen z mezinárodních letišť v Kábulu a Herat v Afghánistánu, ale také v ústeckých Předlicích, uvádí František Roček čerstvé drogové pikantnosti.

Ilustrační foto
7. listopadu 2018 - 15:30

Celníci v České republice zastavili v ústecké čtvrti Předlice auto k rutinní kontrole. Výsledkem bylo zabavení bezmála 1,2 kilogramů kokainu.

Řidič auta přišel o zboží za 3 miliony korun a získal přednostní právo skončit ve vazbě.

Když jsme již zmínili Afghánistán, shodou okolností v té době úspěšní byli i afghánští kolegové českých celníků, daleko od nás na letištích v Kábulu a Heratu : Jeden tajtrlík se snažil propašovat více než tři kilogramy heroinu a druhý tři kilogramy.

Běžná kontrola

Ale vraťme se na okraj Ústí nad Labem do Předlic: „V minulých dnech při jedné kontrole vozidel v příhraničním prostoru kolem 16 hodiny si hlídka vytipovala v Předlicích stříbrnou Hondu s českou registrační značkou. Řidič na obvyklou otázku, zda veze nějaké zboží, řekl, že nic neveze. Vzhledem k jeho rozpačitému chování a nervozitě přistoupili celníci k důkladnější prohlídce.

V zavazadlovém prostoru objevili batoh a v něm v bílém ručníku balíček oblepený černou folií balík o váze 1 187,7 gramů. Narkotestem bylo hned na místě hlídkou prokázáno, že bílý prášek je kokainem. Jde o mimořádně cenné odhalení, protože na černém trhu mohla dosahovat hodnota balíčku kolem tří milionů korun,“ uvedl Jiří Nejedlý z ústeckého celního úřadu.


Skončil v poutech

V poutech zadrženého jednačtyřicetiletého cizince z Moldavie, i s jeho kokainem, celního předali do péče policie.

Nejedlý uvedl, že jde letos bezesporu o největší úspěch celníků v Ústeckém kraji.

Podle Nejedlého většinou hlídky celníků při kontrolách objeví malé množství různých drog, většinou marihuany či pervitinu.

Z větších akcí lze uvést například úspěch čtyřnohé pomocnice celníků, kdy Rita vyčenichala v rychlíku směřujícím z Ústí n. L. na česko - německou hranici čtyřicetiletého muže s téměř šedesáti rostlinami konopí a 110 gramy sušené marihuany. Do Německa nedojel.


Drogová hranice

Policisté i celníci se již od 90. let setkávají i s nákupem drogy, především pervitinu a marihuany, v příhraničí. Již řadu let pašování české marihuany do Bavorska a do Saska od ochotných vietnamských prodejců na příhraničních tržnicích, a v některých tzv. kamenných prodejnách, je běžné.

O prázdninách nákup marihuany svádí i šance přece pronést přes hranici v rámci turistického výletu. Policisté a celníci ze zkušenosti vědí, že jde převážně o doménu mužů. Ženy se podílí na koupi marihuany pod 20 %, podobně jako u pervitinu.

„Drogy pašeráci ukrývají v potravinách či v balení kosmetiky. Pervitin může ukrývat i hračka, zapalovač, prostě cokoliv. Ale šikovní lidé ukrývají drogu také do krytu řadící páky, do rukojeti dveří, do vnějšího zrcátka, lékárničky, případně do ostřikovače. U jízdního kola turista prováží pervitin v řídítkách nebo v rámu kola. U marihuany sáčky se ukrývají podobně, ale mají větší rozměry. Při kontrole automobilů celníci objevují marihuanu a pervitin, různě ukryté v autech, po kapsách oděvů. Ale v okamžiku, kdy se k pašerákovi přiblíží speciální vycvičený pes celníků odhalující drogy, drogové skrýše pes odhalí,“ dodal Nejedlý.

(fr,usteckenovinky.cz,foto:arch.)