Svátek má: Vanda

Regiony

Velikost textu:

Oblastní muzeum a galerie v Mostě: Humor Pavla Matušky

Oblastní muzeum a galerie v Mostě: Humor Pavla Matušky

„Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát. Ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou. Ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to se nevyvraždit," Jan Werich.

Plakát k akci
19. ledna 2023 - 16:00

Oblastní muzeum a galerie v Mostě připravilo ve výstavních prostorách galerie na začátek kalendářního roku výstavu malíře, ilustrátora, grafika a řezbáře Pavla Matušky. Lehkost, hravost a ironie. To jsou základní atributy tvorby výtvarníka Pavla Matušky, ať už maluje malé karamboly bezejmenného člověka, parafrázuje díla slavných mistrů nebo s lehkou ironií komentuje dějinné události.

Situace, kdy se návštěvníci muzeí a galerií při výstavách usmívají, jsou spíš výjimečné. Na začátku kalendářního roku je ale skvělá příležitost takovou výstavu uspořádat, protože, jak je obecně známo, je to jedna z možností, jak skvěle nastartovat celý rok, zvlášť když se nás bude úsměv po celou dobu pevně držet. Lehkost, hravost a ironie jsou základní atributy díla Pavla Matušky, i proto jsme jeho výstavu zařadili hned na úvod letošního kalendáře výstav. Už její název Usmívání v podstatě předjímá to, co se bude s návštěvníky ve výstavě dít.

Pavel Matuška publikoval od začátku osmdesátých let v novinách a časopisech a brzy se zařadil mezi filozofující karikaturisty a humoristy, a to přímo po bok Adolfa Borna, Jiřího Slívy, Vladimíra Jiránka nebo Vladimíra Renčína. Jeho kresby po léta otiskoval švýcarský humoristický časopis Nebelspalter. Humor Pavla Matušky se nezastaví před ničím. Dovede svojí malbou rychle reagovat na aktuální dění současného světa, stejně tak ale dokáže perfektně parafrázovat se svým typickým humorem díla světových malířů. A tak si můžete i v Mostě prohlédnout díla velikánů jako například da Vinci, Jan Vermeer, nebo Rembrandt van Rijn. Pokochejte se tedy humorným ztvárněním takových obrazů, jako je Mona Lisa, Dáma s hranostajem, Dívka s perlou či Hodina anatomie dr. Tupla a mnoho dalších… Jsou to obrazy plné skrytých významů, slovních hříček nebo vtipných analogií českých i světových „dějinných“ události, které vybízejí návštěvníka výstavy k hledání dalších point a humoristických zkratek.

V roce 1990 vydal Pavel Matuška útlou knížku kresleného humoru Žiju, povolení mám, v roce 2006 velkou monografii USMÍVÁNÍ / kresba / malba / řezba, v roce 2015 druhou, na ni navazující publikaci USMÍVÁNÍ 2 a v roce 2019, k jubilejní výstavě v Galerii Kinský na zámku v Kostelci nad Orlicí katalog USMÍVÁNÍ 3. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkových fondech pořadatelů desítek soutěží kresleného a malovaného humoru v tuzemsku i v zahraničí. Za svoji tvorbu získal celou řadu cen v mnoha zemích světa.

Jeho zálibou je turistika, cestování a fotografování. Uskutečnil celou řadu poznávacích cest po celém světě, které zdokumentoval velkým množstvím fotografií. Je členem Unie výtvarných umělců v Hradci Králové a držitelem čestného titulu HUDr. (doctor humoris causa), který nevyužívá. Pavel Matuška žije a pracuje v Třebechovicích pod Orebem.   

Na vernisáži vystoupí s hudebním doprovodem žáci ZUŠ F. L. Gassmanna v Mostě.                                           
Ústeckénovinky.cz informovala Jitka Klímová, Bc., tisková mluvčí,  Oblastní muzeum a galerie v Mostě.

(rp,usteckenovinky.cz,foto:OMaG Most)Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%