Svátek má: Erika

Regiony

Velikost textu:

Oblastní muzeum a galerie v Mostě: Geologie severozápadních Čech

Oblastní muzeum a galerie v Mostě: Geologie severozápadních Čech

Po několika letech příprav a 15 měsících intenzivního budování je pro návštěvníky Oblastního muzea a galerie v Mostě připravena první část nové přírodovědné expozice.

Z plakátu k akci
16. března 2023 - 07:00

Původní přírodovědná expozice byla postupně otevřena v letech 2000 a 2001 a byla přístupná až do roku 2018, kdy bylo rozhodnuto o vybudování nové přírodovědné expozice. 

Geologická část přírodovědné expozice Oblastního muzea a galerie v Mostě představuje ukázky minerálů a zkamenělin z Mostecka a jeho širšího okolí. Základem mineralogické části je soubor minerálů nalezených při těžbě hnědého uhlí. Ty doplňují ukázky nerostů vulkanických komplexů severozápadních Čech a krystalinika východní části Krušných hor. Převažující část expozice tvoří paleontologické exponáty řazené podle jednotlivých geologických epoch dochovaných v prostoru našeho regionu. Ve vitrínách můžete zhlédnout i několik mimořádných zkamenělin, které se dosud nenašly nikde jinde na celé planetě. Vystavené minerály a zkameněliny doplňují fotografie minerálů, reprodukce rekonstrukcí prehistorických prostředí a modely pravěkých živočichů. Další texty a fotografie pak budou pro návštěvníky k dispozici formou multimediálního centra - infoboxu. V expozici také představujeme nejslavnější český minerál pyrop – český granát.

V expozici je připraveno přes 540 ukázek minerálů a zkamenělin, z tohoto počtu je naprostá většina (95%) vystavena poprvé. 150 ukázek jsou zcela nové přírůstky pro muzejní sbírky.  Z 11 vystavených modelů bylo 8 nově vytvořeno pro novou expozici. Přípravu i vytvoření geologické expozice podpořila řada odborníků a příznivců Oblastního muzea a galerie  v Mostě. Podoba nové geologické části přírodovědné expozice byla, s výjimkou stavebních a tiskařských prací a výroby nových vitrín, z podstatné části provedena pracovníky muzea.    

Ústeckénovinky.cz informoval Pavel Dvořák, geolog a mineralog, kurátor geologické podsbírky.

(rp,usteckenovinky.cz,foto:OMaGMost)Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano
transparent.gif transparent.gif
52%
Ne
transparent.gif transparent.gif
24%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
24%