Svátek má: Luboš

Regiony

Velikost textu:

Nová zeleň v Zabrušanech poskytne stín hrajícím si dětem

Nová zeleň v Zabrušanech poskytne stín hrajícím si dětem

Deset nových vzrostlých listnáčů od pondělí 2. října zapouští své kořeny na dětském hřišti v Zabrušanech na Teplicku. Pět dubů červených a stejný počet javorů mléče červenolistého usazoval do země odborník z místního zahradnického centra. 

Ilustrační foto z akce
4. října 2017 - 07:00

V průběhu týdne ještě ke stromům přibude 300 keřů černého jeřábu, které budou lemovat obvod hřiště a vytvoří tak kolem něj pomyslný živý plot. Na celou liniovou výsadbu dřevin získala obec díky grantu Stromy od Nadace ČEZ 105 250 korun.

Děti ze ZŠ v Zabrušanech byly během výsadby nové zeleně na jejich dětském hřišti velice aktivními pomocníky.

„Chtěli jsme vylepšit vzhled hřiště tak, aby bylo nějakým způsobem odděleno od okolí. Rovněž nás napadlo, aby na herní prvky dopadal ve slunných dnech stín, případně aby rodiče si mohli ve stínu posedět a poklábosit si, když si jejich ratolesti budou hrát. Rozhodli jsme se tak pro liniovou výsadbu stromů a keřů, přičemž o její zafinancování jsme požádali Nadaci ČEZ prostřednictvím grantu Stromy. Jsme rádi, že jsme uspěli,“ kvitoval místostarosta Vítězslav Škuthan. Jak dodal, vysazené stromy a keře budou nabízet i další využití.

Výsadby nových stromů na dětském hřišti v Zabrušanech se ujal Lukáš Hora z nedalekého zahradnického Naturcentra Straky.

„Děti mohou během výuky pozorovat, jak rostou a sílí a případně se o ně i starat. Ony jim pak dají žaludy pro myslivce a plody jedlého jeřábu černého do školní jídelny.“

Zatímco jedni kopali, další už nosili podpěrné kůly tam, kde porostou stromy

Česká města a obce s podporou Nadace ČEZ obnovují či nově vysazují stromořadí již od roku 2011.  

„Velký zájem o výsadbu nové zeleně i v menších v obcích, byť mají třeba kolem sebe lesy a sady, nás nesmírně těší. I zde si totiž uvědomují, že jí není nikdy dost. Že může plnit i více funkcí. Třeba jako v Zabrušanech, kde nebude mít jen okrasný charakter. Koruny stromů, až patřičně zmohutní, nabídnou hrajícím si dětem stín a určitě v nich najdou útočiště drobní opeřenci. K užitku budou i plody. Správně umístěná zeleň navíc snižuje negativní důsledky urbanizovaného prostředí například svou schopností zvyšovat vlhkost vzduchu, tlumit výkyvy teploty i nežádoucí proudění vzduchu. Je významným producentem kyslíku, snižuje prašnost i hluk a plní důležitou estetickou funkci…,“ zamyslela se ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková nad tím, co vše grant Stromy žadatelům přináší.

Pro Ústeckenovinky.cz Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro střední a severní Čechy.

(lh,usteckenovinky.cz,foto ČEZ, Ota Schnepp)