Svátek má: Lenka

Regiony

Velikost textu:

Návštěvníky zoo vítá telátko zebu zakrslého

Návštěvníky zoo vítá telátko zebu zakrslého

Nejčerstvějším přírůstkem děčínské zoo je telátko zebu zakrslého. Letošní mládě je již šestým odchovaným mládětem tohoto druhu v děčínské zoologické zahradě. Pohlaví telátka ošetřovatelé prozatím neznají.

Zebu zakrslý
7. listopadu 2019 - 07:00

„Telátko je na světě týden, narodilo se na svátek 28. října. Zbarvení nespíše zdědilo po prarodičích, protože rodičům se svým vzhledem vůbec nepodobá. Má hnědošedou srst, ačkoli matka je hnědočerná a otec černý s bílými znaky,“ uvedla mluvčí zoo Alena Houšková.  Návštěvníci mohou mládě od prvního dne pozorovat v expozici. Ta je hned prvním výběhem, který je přivítá po vstupu do zoo.

Zebu zakrslý

Zebu zakrslý patří ve zvířecím světě k rekordmanům. Jde totiž o nejvzácnější a zároveň nejmenší plemeno domácího skotu na světě. Název pochází z tibetštiny a znamená "hrbatý". To proto, že typickým znakem pro tento druh skotu je nápadně vyčnívající hrb na hřbetě, který je složen z tukové tkáně a slouží podobnému účelu jako hrb u velbloudů. Dalším znakem všech plemen zebu jsou také dlouhé odstávající uši, které slouží k termoregulaci. Zebu zakrslý dosahuje hmotnosti do 200 kg a nepřevyšuje kohoutkovou výšku 1 metr. Kráva může ročně vrhnout až dva potomky.  

Pro Ústeckenovinky.cz Alena Houšková, Zoo Děčín - Pastýřská stěna, příspěvková organizace

(lh,usteckenovinky.cz,foto Zoo Děčín)