Svátek má: Viola

Regiony

Velikost textu:

Nadace ČEZ přijímá žádosti na podzimní výsadbu zeleně

Nadace ČEZ přijímá žádosti na podzimní výsadbu zeleně

Až do konce července mohou severočeská města a obce žádat o nadační příspěvek na podzimní výsadbu nové zeleně prostřednictvím grantu Stromy.

Ilustrační foto
9.červenec 2017 - 07:00

Nadace ČEZ tak stále podporuje vznik nových stromořadí i obnovu historických alejí, které buď zcela zanikly, nebo už byly přestárlé.  Maximální výše příspěvku je 150 000 korun. O schválení grantové žádosti rozhodne v průběhu srpna správní rada nadace, přičemž všechny stromy financované z nadačního příspěvku v roce 2017 musí být vysazeny do konce letošního roku.


V letošním roce se například dočkalo nové liniové výsadby stromů královské město Kadaň. A to hned dvakrát, přičemž v jednom případě získalo grant díky veřejnosti a aplikaci EPP – Pomáhej pohybem.

Vznik nových stromořadí či obnovu zanedbané zeleně v místech, kde dříve aleje existovaly, ale postupem času zpustly či zcela vymizely, podporuje Nadace ČEZ od roku 2011. Smyslem grantu je přitom zlepšení životního prostředí prostřednictvím podpory liniové výsadby stromů.


„Ze strany žadatele by mělo jít o výsadbu původních druhů dřevin a jejich odrůd, včetně pestrolistých a tvarově odlišných v podobě alejí, stromořadí a zelených bariér proti větru a prachu. Dále liniovou výsadbu stromů u veřejných budov či obnovu liniové zeleně na mezích v kombinaci stromy/keře pro možnost hnízdění ptáků. Podpora se týká i výsadby galeriové zeleně podél vodotečí a návesních nádrží,“ přibližuje Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.


Ilustrační foto

Od roku 2011 až do současné doby města a obce z poskytnutých grantů obnovily či nově vysadily 343 stromořadí za více než 40 milionů korun. Do jejich sázení se často zapojily i děti z mateřských a základních škol, celé rodiny a různé místní organizace a spolky. V letošním jarním kole bylo přitom správní radou Nadace ČEZ schváleno 24 výsadeb nové zeleně (z toho 3x v Ústeckém a 1x v Libereckém kraji) za celkem 2 772 382 koruny.  
 
Veškeré potřebné informace o grantovém řízení Stromy, pravidla i formulář najdou zájemci na stránkách Nadace ČEZ.

Pro Ústeckénovinky.cz Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy.

(lh,usteckenovinky.cz,foto ČEZ, Ota Schnepp)