Svátek má: Libuše|Amálie

Regiony

Velikost textu:

Na Šluknovsku přes hranici jezdí především pendleři

Na Šluknovsku přes hranici jezdí především pendleři

V českém pohraničí na severu Čech Šluknovský výběžek se zakusuje do německého území a vytváří enklávu spojenou s českými zeměmi jenom na Děčínsku.

Ilustrační foto
24. května 2020 - 07:00

Tři čtvrtiny hranice jsou se Saskem, jednou z německých zemí. Po vyhlášení nouzového stavu od 16. března česko – německou hranici v Ústeckém kraji nejvíce nákladních automobilů a pendlerů jelo po dálnici D8 přes přechod Krásný Les a též silnicí přes Horu sv. Šebestiána. Jenom minimum vozidel přejíždí hranici na Cínovci.

Ve Šluknovském výběžku využívali místní pendleři a nákladní dopravci přechod v Rumburku a Jiříkově. Od 10. května byl otevřen ještě přechod v Dolní Poustevně a v Hřensku.

Podle informací ústeckého celního úřadu od 10. do 18. května přes státní hranici v Dolní Poustevně přejelo 1 353 vozidel směrem do ČR, z ČR do Saska jelo 1 545 vozidel. Podobné množství aut projelo Hřenskem. Do ČR směřovalo 1510 vozidel a do Saska jelo 1 566.

Jiří Nejedlý z ústeckého celního úřadu uvedl, že ve Šluknovském výběžku přejíždí hranice v drtivé většině řidiči v rámci příhraničního styku.

Např. 18. května během jediného dne po dálnici D8 (přechod Krásný Les) projelo 3 900 vozidel do ČR a do Saska ze severu Čech vyjelo 2 100 automobilů. Naproti tomu ve Šluknovském výběžku přes Rumburk a Jiříkov projelo do Čech 735 vozidel a opačným směrem do Německa 950.


Naproti tomu přes Dolní Poustevnu jelo směrem z ČR 203 a do ČR 205 vozidel. Podobné to bylo na přechodu Hřensku, kudy do Čech 18. května jelo jenom 192 vozidel a naopak do Saska 247.

(lh,fr,usteckenovinky.cz,foto archiv)