Svátek má: Alexandra

Regiony

Velikost textu:

Na silnicích zemřelo více lidí než loni

Na silnicích zemřelo více lidí než loni

Oficiální statistiky dopravní nehodovosti jsou neúprosné: Za leden a únor letos v Ústeckém kraji dopravní policie vyšetřovala stejné množství nehod jako loni.

Ilustrační foto
17. března 2018 - 07:00

Jenom počet lidí,kteří při nehodách zemřeli, byl mnohonásobně vyšší. Letos zemřely za první dva měsíce roku celkem 4 lidé, loni 1. Ale těžce zraněných policie oficiálně eviduje jenom 13, loni 15. Mírný nárůst policisté evidují jenom v lehkých zraněních: 260 proti 207 v roce 2017.

„Nebýt 4 mrtvých odpovídala by situace loňskému roku. Čtyři mrtví ale svým způsobem představují náhodný prvek, protože mohli skončit také jako těžce zranění. Souhra náhod a následky nehod jsou fatální,“ upozorňuje Jan Pechout z ústeckého BEISPu.


Pechout dodal, že při nehodách zemřeli dva chodci a oba shodou okolností neměli u sebe na oděvu reflexní prvky.

„Dopravní statistiky za březen nebudou také optimistické, protože v uplynulém týdnu zemřeli při nehodách 3 lidé. Dva v pátek na Děčínsku a jeden v sobotu na Chomutovsku,“ dále upozornil Pechout.

Vedoucí krajské dopravní policie Jiří Ušák dlouhodobě zdůrazňuje, že je podceňována bezpečnost na místních komunikacích. Dokazuje to počet nehod za první dva měsíce: Nejvíce bylo nehod na malých silničkách - místních komunikacích. Přes 700 nehod každý měsíc. Naopak na silnicích 1. třídy policie vyšetřovala jenom přes 300 osob, o něco méně i na silnicích 2. a 3. třídy. Tradičně nejméně nehod policie vyšetřuje na dálnici D8.

Naopak nejvíce lidí zemřelo na silnicích 1. třídy – 3 osoby. Neboť zde jezdí automobily vyšší rychlostí.

Hrad Krupka hlídal bohatá cínová naleziště

Podle dopravního psychologa Josefa Seidlice nejčetnější pohyb vozidel je v obcích a ve městech. Proto i více nehod policisté vyšetřují v ulicích měst a ve vesnicích. Letos za leden a únor to bylo například v teplickém okrese ve 162 případech a na silnicích ve volném prostoru pouze ve 43 případech.

Pro Ústeckenovinky.cz Policie Ústeckého kraje.

(lh,usteckenovinky.cz,foto archiv)