Svátek má: Dalibor

Regiony

Velikost textu:

Na odchov u mangust liščích čekala zoo 10 let

Na odchov u mangust liščích čekala zoo 10 let

Děčínská zoologická zahrada se raduje z odchovu u mangust liščích. Mládě přišlo na svět již začátkem srpna, rodiče jej ale dlouho schovávali v bezpečí vnitřní ubikace.

Mangusta liščí
15. září 2019 - 07:00

Nyní již ale vyrostlo na tolik, že se osměluje chodit i do venkovního výběhu, a tak si pohled na něj mohou užívat už i návštěvníci. Poslední úspěšný odchov tohoto druhu eviduje zoo ve svých záznamech z roku 2009, na toto mládě tedy čekala dlouhých deset let.

Mangusta liščí

„Mangusta liščí je drobná a rychlá šelma z čeledi promykovitých, která svým vzhledem připomíná malou lišku. Je příbuzná cibetkovitým a kočkovitým šelmám, ale i hyenám. Lidé si ji často pletou například se surikatou,“ uvedla mluvčí zoo Alena Houšková.

Mangusty liščí obývají otevřené, polopouštní a travnaté krajiny Jižní Afriky, Angoly, Botswany, Namibie a Zimbabwe. Žijí ve skupinách čítající až 50 členů, kde platí přísná pravidla.

„Skupina je řízena dominantním párem, který má výhradní právo se rozmnožovat, ostatní členové pak pomáhají s výchovou mláďat. Samice jsou březí 45 - 57 dní a rodí 1 - 5 mláďat. Dominantní samec značkuje hranice teritoria a rozhoduje při hloubení nor,“ popsala mluvčí. Stejně jako u surikat drží někteří jedinci hlídku a v případě blížícího se nebezpečí varují ostatní. Obvyklou mangustí potravou jsou bezobratlí živočichové, malí savci, hmyz, ptáci i obojživelníci, různé plody, výhonky nebo vejce. Jsou ale také známé tím, že loví hady, a to i jedovaté druhy.

Pro Ústeckenovinky.cz Alena Houšková, Zoo Děčín - Pastýřská stěna, příspěvková organizace

(lh,usteckenovinky.cz,foto Zoo Děčín)