Svátek má: Ingrid

Regiony

Velikost textu:

Na mezinárodní soutěži kraloval za klavírem talentovaný Polák

Na mezinárodní soutěži kraloval za klavírem talentovaný Polák

Bartosz Frydel z Polska se stal hlavní postavou 52.ročníku mezinárodní klavírní soutěži Virtuosi per musica di pianoforte.

Ilustrační foto z akce
26. listopadu 2019 - 07:00

Jeho Bachova Toccata G dur BWV 916 nadchla odbornou porotu i poté vzácné hosty a posluchače v Severočeském divadle opery a baletu, kde se konalo slavnostní vyhlášení výsledků a koncert vítězů. Na něm nechyběl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Ten je zároveň i prezidentem soutěže.

„Scházíme se tu již po dvaapadesáté, což je úctyhodné číslo. Vítězové z let minulých se poté dokázali prosadit dále i ve světě a já věřím, že se tito mladí umělci, kteří tu jsou letos, zanedlouho dokáží prosadit v tak velké konkurenci světového klavírního umění,“ uvedl na slavnostním zakončení celé akce hejtman Ústeckého kraje s tím, že by rád poděkoval také zaměstnancům a pracovníkům ZUŠ Evy Randové a řediteli akce Marku Korbélyimu.


Na akci, která je zařazena do programu Rodinné stříbro Ústeckého kraje a kterou podpořil kraj společně s generálním partnerem Net4Gas, přijeli soutěžící z celého světa. Hlavní ceny si přebrali například mladí pianisté z Japonska, Mexika, Ázerbajdžánu či Kuby.

Mezi českými talenty se dobře umístil Jan Schulmeister (vyhrál svou věkovou kategorii) a Adam Znamirovský (skončil druhý ve své věkové kategorii). Cenu pro nejmladšího účastníka vyhrál Amarbayar Tushigt z Mongolska.


Mezi významné hosty večera patřil čínský velvyslanec v ČR Zhang Jianmin s manželkou a také kubánský velvyslanec v Praze Danilo Francisco Alonso Mederos s chotí. Za kraj akci navštívila Jitka Sachetová, radní pro kulturu a památkovou péči, zemědělství, životní prostředí a venkov a Petr Šmíd, náměstek hejtmana pro školství, mládež a sport.

Podle webu Ústeckého kraje

(lh,turistickelisty.cz,foto web UK)