Svátek má: Roman

Regiony

Velikost textu:

Ministerstvo financí má další příjem: Na dálnicích vybírá tisíce korun

Ministerstvo financí má další příjem: Na dálnicích vybírá tisíce korun

Pro ministerstvo financí je dobré, když řidiči jezdí po dálnicích bez dálniční známky. Mohou zkasírovat tisíce korun za pokuty.

Ilustrační foto
9. února 2020 - 07:00

Od 1. února mají řidiči jedoucí po zpoplatněných komunikacích (říká se jim dálnice) povinnost mít dálniční kupon s vyznačeným rokem 2020 na předním skle vozidla.Kvůli řidičům bez dálničních známek mají celníci dost práce i u nás na Ústecku. Přesvědčily se o tom hlídky ústeckých celníků, které v rámci celostátní akce přistihly během prvních únorových dnů na dálnici D8 73 řidičů, kteří neměli vylepenou novou dálniční známku nebo tu starou již neplatnou opomněli sundat. Převažovali tuzemští řidiči (90 %). Vymlouvali se, že zapomněli, přestože byly dálniční známky pro rok 2020 ke koupi již od začátku loňského prosince.
 
„Celníci vybrali na místě od přestupců na pokutách bezmála 80 tisíc korun. V síti kontrol uvízl i český řidič, který kromě chybějící dálniční známky postrádal řidičský průkaz. Měl vysloven zákaz řízení a za volantem tak neměl vůbec co dělat," uvedl Jiří Nejedlý z ústeckého celního úřadu.
 
Dodal, že jet po dálnici bez platného dálničního kuponu, či na dálniční známce i na kontrolním kupónu nevyplnit registrační značku nebo zapomenou odstranit starou známku, znamená dopustit se přestupku s pokutou až do výše 5 tisíc korun, mebo ve správním řízení až do výše 100 tisíc korun.
 

Nejedlý připomenul, že během loňského roku zaznamenali celníci na téměř sto kilometrovém úseku dálnice D8 mezi Prahou a státní hranicí na Ústecku 1 368 případů porušení právních předpisů týkajících se dálniční známky. Na pokutách celníci v roce 2019 vybrali od řidičů 1 349 000 korun a tři případy postoupili do správního řízení.  

Pro Ústeckenovinky.cz (fr)

(lh,usteckenovinky.cz,foto archiv)