Svátek má: Eduard

Regiony

Velikost textu:

Městská vinice v Ústí nad Labem se rozrostla

Městská vinice v Ústí nad Labem se rozrostla

V pátek 7. dubna se na výletním zámečku Větruše v Ústí nad Labem uskutečnilo setkání patronů ústecké městské vinice, která byla vysazena na Větruši vloni v září.

Přípitek na zdar městské vinice
12.duben 2017 - 07:00

Teď se dovýsadbou vinice rozrostla a čítá na 75 vinných keřů, z toho 44 hlav odrůdy Cerason a 31 hlav odrůdy Malverina. Jedním z patronů vinice je i hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček a ústecká primátorka Věra Nechybová.


Patronem vinice je i Pavel Šámal, předseda Nejvyššího soudu

„Každý počin, každou akci a událost, která může přispět k propagaci Ústeckého kraje, vítám. Myslím, že takovou dobrou věcí je i založení městské vinice. Je ostatně z historie známo, že Ústí nad Labem bylo významným vinařským městem, které zásobovalo vínem i saské Drážďany,“ řekl při převzetí certifikátu patrona městské vinice hejtman Oldřich Bubeníček.


Věra Nechybová se zdraví s litoměřickým biskupem Janem Baxantem, vpravo je krajská radní Jitka Sachetová

Vysazené odrůdy révy vinné vybíral předseda Cechu českých vinařů Jiří Čábelka a člen cechu Jan Podrábský. S myšlenkou založení městské vinice přišel v loňském roce MUDr. Pavel Kacerovský, který je organizátorem a pořadatelem prodejní a soutěžní přehlídky vín Vinařské Litoměřice. Její 15. ročník se uskuteční již 21. dubna.

Spolu s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem se patronkou vinice stala i Jitka Sachetová, krajská radní pro oblast kultury, památkové péče, zemědělství, životního prostředí a venkova, z Krajského úřadu Ústeckého kraje pak jeho ředitel Ing. Milan Zemaník a jeho zástupci Mgr. Ing. Jaroslav Pikal a Ing. Luboš Trojna.


Hovoří prorektor Univerzity Karlovy Jan Royt

Z dalších osobností certifikát patrona převzali například prof. PhDr. Ing. Jan Royt, Ph.D., prorektor Univerzity Karlovy pro tvůrčí a ediční činnost, prof. JUDr. Pavel Šámal, Ph.D., předseda Nejvyššího soudu, PhDr. Jiří Kuděla, Ph.D., generální konzul ČR v Drážďanech, Jaroslav Doubrava, senátor, Mgr. Radim Holeček, poslanec, Mons. Mgr. Jan Baxant, biskup litoměřický, Mgr. Jan Paparega, primátor statutárního města Most, Ing. Věra Nechybová, primátorka statutárního města Ústí nad Labem, Vladimír Urban, starosta města Roudnice nad Labem, Mgr. Václav Houfek, ředitel Muzea města Ústí nad Labem a Miloš Formáček, ředitel Severočeského divadla opery a baletu.

Podle webu Ústeckého kraje

(lh,usteckenovinky.cz,foto Ústecký kraj)