Svátek má: Radek

Regiony

Velikost textu:

Město Litoměřice se chová ekologicky

Město Litoměřice se chová ekologicky

Město zahájilo boj proti nadměrné spotřebě jednorázových plastových kelímků. První významnou akcí, kde se bude čepovat do vratných zálohovaných kelímků, budou 11.srpna Pivní slavnosti .

Ilustrační foto
6. srpna 2018 - 07:00

„Množství plastového odpadu vyprodukovaných při této akci tím výrazně ubude. Využití vratných pohárků budeme postupně rozšiřovat. Musíme se chovat odpovědně k našemu životnímu prostředí,“ uvedl místostarosta Karel Krejza.

Ředitelka MKZ Věra Kmoníčková již dopisem vyzvala na akci přihlášené pivovary, aby nové nařízení respektovaly. V opačném případě ať raději nejezdí. „Vlastní kelímky tolerovány nebudou,“ ujistila ředitelka, podle níž je na akci přihlášeno 27 pivovarů mini, malé a střední velikosti.


Princip vratných zálohovaných pohárků je jednoduchý. Hosté za něj zaplatí u stánku zálohu v hodnotě 50 korun. Při dočepování piva jim obsluha vymění kelímek za čistý. Návštěvník pohárek vrátí, tím dostane zálohu zpět, nebo si kelímek s designem Pivních slavností může třeba nechat na památku.

Litoměřice patří mezi nejaktivnější města v Národní síti Zdravých měst. Zavádí a podporují řadu ekologických opatření. Hodlají se také zapojit do kampaně Ministerstva životního prostředí „Dost bylo plastu“. Potěšitelné také je, že ve městě roste množství vytříděného odpadu. „Plníme tak svůj slib, že pokud se bude i nadále více třídit, poplatek za svoz komunálního odpadu zůstane stejný,“ připomněl místostarosta Karel Krejza.

Podle webu města Litoměřice

(lh,usteckenovinky.cz,foto město Litoměřice)