Svátek má: Michaela

Regiony

Velikost textu:

Majitelka litoměřického bezobalového obchodu je Ženou regionu

Majitelka litoměřického bezobalového obchodu je Ženou regionu

Martina Lízlová, majitelka bezobalového obchodu Meloun v Litoměřicích, se stala Ženou regionu roku 2020.

Ilustrační foto
12. října 2020 - 07:00

Za Ústecký kraj tak opanovala 11. ročník celonárodní soutěže určené především obyčejným ženám, o jejichž smysluplných a nezištných aktivitách nemá veřejnost ani média většinou ani tušení.Oceněna byla za originální podnikatelský nápad a aktivitu vyvíjenou s cílem být ohleduplný k životnímu prostředí.

Poblahopřát k pěknému úspěchu a předat květinu s drobnými dárky jí dnes přišel senátor a starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

„Jsem velmi rád, že máme ve městě takhle šikovné podnikatele, kteří se nebojí přijít s něčím novým. Jako město se je snažíme maximálně podporovat a spolupracovat s nimi,“ pochválil Ladislav Chlupáč podnikatelku z Lovosic.

Jak k nápadu zřídit bezobalovou prodejnu vůbec došlo? „Sami jsme doma začali tímto způsobem hospodařit, a poté ta myšlenka přišla. Uvědomila jsem si, kolik obalů si člověk odnese z jednoho nákupu v supermarketu. Počínaje igelitovou nebo papírovou taškou po obaly jednotlivých potravin,“ uvedla Martina Lízlová.

Majitelka obchodu se angažuje i v informovanosti veřejnosti o odpadové problematice. Na téma „Co je odpad a jak ho omezit“ uspořádala několik přednášek v Litoměřicích, Lovosicích, Ústí nad Labem či České Lípě. Série besed se rozrůstala a svým přičiněním motivovala při redukci odpadu jak své zákazníky, tak i zaměstnance. Navázala v této oblasti i spolupráci s městem Litoměřice.

První bezobalový obchod v Ústeckém kraji otevřela na začátku září 2017 a sídlí v ulici Velká Dominikánská. Můžete si zde zakoupit například luštěniny, těstoviny, rýži, koření, sirupy, slunečnicový či olivový olej, a to pouze do vlastních přinesených nádob.


Současná protiepidemiologická opatření se obchodu zatím nedotkla. „Musím zaťukat na dřevo. Jsem velmi ráda, že máme spoustu stálých zákazníků, kteří se k nám pravidelně vracejí. A přicházejí i noví,“ říká Žena regionu 2020, maminka dvou malých dcer. „Po prvorozené jsem obchod pojmenovala. Od narození jí říkám Meloun,“ uzavřela rozhovor s úsměvem Martina Lízlová.

Podle webu města Litoměřice

(lh,usteckenovinky.cz,foto web Litoměřice)