Svátek má: Vladislav

Regiony

Velikost textu:

Litvínovští strážníci dostali nový vůz

Litvínovští strážníci dostali nový vůz

Pracovníci Městského útulku vyjíždí na odchyt zatoulaných či zraněných zvířat novým vozem.

Jan Novák, vedoucí pracovník Městského útulku Litvínov
8. ledna 2021 - 07:00

A to díky finanční podpoře od skupiny ORLEN Unipetrol. Na dovybavení vozu uvolnilo ze svého rozpočtu finance také město Litvínov.

Skupina ORLEN Unipetrol darovala městu Litvínovu částku 350 tisíc korun. Finanční prostředky byly určeny na podporu městského útulku v Litvínově, konkrétně na pořízení služebního automobilu pro zaměstnance útulku využívaného např. při odchytech. „Pro naše spoluobčany chceme být nejen dobrým zaměstnavatelem, ale i sousedem. Každoročně proto přispíváme na projekty, které zlepšují kvalitu života v bezprostředním okolí našich výrobních závodů,“ říká Tomáš Herink, člen představenstva skupiny ORLEN Unipetrol. Ze stávajícího rozpočtu městské policie byly uhrazeny zbývající náklady ve výši 79 tisíc korun, za něž byl vůz vybaven ještě majákem a potřebným zařízením, např. radiostanicí, GPS a opatřen polepy.

„Těší mě, že Unipetrol, tento významný zaměstnavatel a partner města, myslí i na městské strážníky, konkrétně na pracovníky městského útulku. Ti zajišťují odchyt zatoulané zvěře nejen v Litvínově a horských obcích, se kterými má město uzavřenu smlouvu, ale i po okolních obcích, pokud s daným odchytem souhlasí tamní vedení města. Zajisté bude nový vůz pracovníkům útulku sloužit dlouhá léta,“ poděkoval za finanční podporu velitel Městské policie Litvínov Martin Klika.K poděkování skupině ORLEN Unipetrol a přání, ať pracovníkům městského útulku, vůz slouží co nejdéle, se přidala starostka města Kamila Bláhová, která připomněla, že odchytem zatoulaných zvířat se nemyslí jen psi a kočky. Pracovníci městského útulku mají zkušenosti s odchytem nejrůznějších druhů ptáků, ať už chovaných v zajetí, tak ve volné přírodě, či zraněných dravců. Několikrát také pomáhali při odchytu hospodářských zvířat. Jejich rukama prošli hadi, lišky. Další běžnou pracovní náplní je sběr uhynulých zvířat, tzv. kadáverů. Zajišťují také kastraci toulavých koček.

Městský útulek Litvínov také nabízí lidem, že se mohou stát pravidelnými „venčiteli“ psů, kteří v útulku čekají na svého nového majitele. Zaregistrováno je sedm desítek zájemců, pravidelně se před propuknutím pandemie střídalo několik lidí. Ta však prozatím tuto možnost přerušila.

Městský útulek Litvínov má také své webové stránky. Je tam i rubrika Fotoalbum – psi k adopci. U každého pejska je popsaná jeho charakteristika s doporučením, do jaké domácnosti je pejsek vhodný. V současné chvíli je v útulku 17 psů. Ne všichni jsou ale určeni k adopci, protože někteří psi mají svého majitele. Bohužel se stává, že někteří psi jsou v útulku i déle než rok. Za rok 2020 bylo z útulku vydáno 136 psů, někteří putovali k novým majitelům, pro většinu si však přišli jejich páníčci, kterým se psi zaběhli.

(rp,usteckenovinky.cz,foto:jitkapavlikova)