Svátek má: Oleg

Regiony

Velikost textu:

Litoměřice: Distribuce ochranných prostředků se zlepšila

Litoměřice: Distribuce ochranných prostředků se zlepšila

Městská autobusová doprava v Litoměřicích zůstává až do odvolání mimo provoz.

Ilustrační foto
25. března 2020 - 07:00

„Jde o účinné opatření v boji proti šíření koronaviru. Hůře pohyblivým seniorům, kteří žijí osamoceni, nemají sousedy ochotné dojít do lékárny, na nákup apod., ale i handicapovaným lidem či matkám samoživitelkám v obdobné situaci město nadále pomáhá prostřednictvím zaměstnanců úřadu a dobrovolníků, kteří například roušky nejen šijí, a také je i rozváží. Všem za to patří velké poděkování,“ konstatoval  na krizovém štábu města starosta Ladislav Chlupáč.

Město v tuto chvíli registruje zhruba pět desítek dobrovolníků a řadu nabídek od podnikatelů, kteří jsou připraveni zdarma pomoci, například s nadále probíhajícím rozvozem krizových potravinových balíčků seniorům apod. „Tyto nabídky nás velmi těší, je vidět, že v době krize umíme táhnout za jeden provaz. Rozvoz zatím zvládáme vlastními silami, ale není vyloučeno, že nabídky brzy využijeme,“ dodal starosta.

Neocenitelná pomoc dobrovolníků směřuje i do nemocnice. Její vedení aktuálně aktivuje pandemický plán. Zlepšuje se i zásobování ochrannými prostředky určenými lékařům a zdravotnickému personálu. Například dnes od státu dorazilo 1650 respirátorů. Nemocniční lékárna zůstává v provozu, ovšem vstup do zdravotnického zařízení je zakázán.

„Přijímáni jsou pouze pacienti s akutními obtížemi, a to za přísných bezpečnostních opatření,“ informoval ředitel nemocnice Radek Lončák. Zastavena je plánovaná operativa, mimo provoz je ambulantní část. Balíčky pro hospitalizované pacienty je možno zanechat na recepci a následně jsou dopraveny adresátům na jednotlivá oddělení. Veškeré informace nemocnice centralizuje na svých webových stránkách v sekci koronavir https://www.nemocnice-lt.cz/pacient/koronavirus-aktualni-informace-o-provozu/.

Zahájena byla také distribuce osobních ochranných prostředků určených praktickým lékařům, stomatologům, lékárníkům, a to prostřednictvím Správy a údržby silnice Ústeckého kraje. Výstaviště Zahrada Čech jako výdejní místo si tedy radnice ponechává prozatím v záloze, protože i státem koordinovaná distribuce roušek pro obyvatele má probíhat prostřednictvím České pošty.

Hlídání dětí zaměstnanců Integrovaného záchranného systému nadále město zabezpečuje v Masarykově základní škole.

Co se týče počtu nakažených, každý den aktualizuje město na svých webových stránkách tento údaj. K dnešnímu dni je v bývalém okrese Litoměřice potvrzeno 6 lidí s koronavirem. Vyléčeni v rámci Ústeckého kraje byli čtyři lidé, všichni z Děčínska.


„Litoměřický krizový štáb dále doporučuje starostům obcí ORP Litoměřice, aby se v rámci teritoria své obce řídili platnými usneseními vlády a nepřistupovali k represivním opatřením vůči obyvatelstvu v případě, že daná činnost je prozatím jen doporučená, není tedy zakázaná,“ uvedl tajemník štábu Miroslav Letafka.

Podle webu města Litoměřice

(lh,usteckenovinky.cz,foto archiv)