Svátek má: Zdeněk

Regiony

Velikost textu:

Lipová z Ústeckého kraje se stala českou Vesnicí roku 2019

Lipová z Ústeckého kraje se stala českou Vesnicí roku 2019

Na přehlídce Jarmark venkova byla vesnicí roku 2019 vyhlášena obec Lipová na Děčínsku v Ústeckém kraji. Druhá se umístila Ratiboř ze Vsetínska ve Zlínském kraji a třetí příčku obsadily Libovice z Kladenska.

Ilustrační foto
17. září 2019 - 07:00

V obci ve Šluknovském výběžku žije zhruba 600 obyvatel. Hodnotící komise vybírala ze 13 finalistů, vítězů krajských kol. Hodnotila například společenský život, aktivity občanů, podnikání, ale i občanskou vybavenost, úspory energií či péči o veřejná prostranství a zeleň.

Kostel sv.Šimona a Judy v Lipové

Letošního 25. ročníku klání se zúčastnilo 206 obcí, což bylo o 22 méně než loni. Vítěze organizátoři vyhlásili dnes odpoledne na přehlídce nazvané Jarmark venkova, která je součástí mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů Písní a tancem v Luhačovicích na Zlínsku.

Vyhlášení vítěze provázel obrovský jásot, z více než 400 kilometrů vzdálené Lipové přijel plný autobus.  Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2019 získá finanční odměnu formou dotace od ministerstva pro místní rozvoj ve výši 2,6 milionu korun a osobní automobil. Cílem akce je vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a obyvatel, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci.

Podle webu Ústeckého kraje

(lh,usteckenovinky.cz,foto web UK)