Svátek má: Naděžda

Regiony

Velikost textu:

Konzervátoři archeologického depozitáře pracují s moderními přístroji

Konzervátoři archeologického depozitáře pracují s moderními přístroji

Ústecký kraj spravuje ve svých muzeích velké množství sbírkových a archeologických předmětů, které vyžadují odbornou péči pro dlouhodobé uchování. K tomu jsou však zapotřebí moderní přístroje.

Ilustrační foto
10. června 2019 - 07:00

V archeologickém depozitáři Regionálního muzea v Teplicích na detašovaném pracovišti v Teplicích – Sobědruhách se mohou nyní pracovníci pyšnit například moderním rentgenem či mobilními spektrometry. Jakožto zřizovatel se na tom částkou 12 milionů podílel Ústecký kraj.

Moderní rentgen pomáhá pracovníkům depozitáře určit veškeré informace o předmětech.

Prohlédnout si prostory specializované laboratoře na konzervaci kovů a archeologizovaného skla, nové rentgenologické pracoviště laboratoře, specializované muzejní pracoviště a konzervátorské dílny si přišla za doprovodu ředitele Regionálního muzea v Teplicích Radka Spály radní pro kulturu a památkovou péči Jitka Sachetová, předseda Výboru pro kulturu a památkovou péči Jaroslav Dubský a ředitel Archeologického ústavu AV ČR v Praze Jan Mařík.

„Pracovníci archeologického depozitáře mají momentálně k dispozici speciální rentgen, který je nejnovější u nás. Dále pak dva mobilní spektrometry, které se používají na určování vzorků jednotlivých předmětů. Laboratoř je také vybavena digestoří. Pro lepší práci bylo pořízeno i několik mobilních odsávaček nečistot z restauratérských stolů,“ uvedl ředitel muzea Radek Spála.

Jak a s čím pracují konzervátoři v depozitáři, se může přesvědčit veřejnost v sobotu 15. června, kdy je pro ně připraven od 10 do 16 hodin Den otevřených dveří.

Podle webu Ústeckého kraje

(lh,usteckenovinky.cz,foto web Ústeckého kraje)