Svátek má: Dana

Regiony

Velikost textu:

Konference připomněla význam a důležitost porodních asistentek

Konference připomněla význam a důležitost porodních asistentek

Konferenci k Mezinárodnímu dni porodní asistence uspořádala Fakulta zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (FZS UJEP) ve spolupráci s Gynekologicko-porodnickou klinikou v ústecké Masarykově nemocnici (MNUL).

Konference k Mezinárodnímu dnu porodní asistence
15. května 2023 - 07:00

Akce, jejímiž odbornými garanty byli přednosta kliniky MUDr. Marcel Vančo, Ph.D., a Mgr. Petra Abrahamová z Katedry porodní asistence, se uskutečnila v pátek 5. května v nové budově Fakulty zdravotnických studií v areálu ústecké Masarykovy nemocnice.

Program konference zaštítěné Českou komorou porodních asistentek obsahoval sedm sdělení s diskuzí na závěr. Konference se konala u příležitosti Mezinárodního dne porodní asistence, který připomíná význam a důležitost porodních asistentek v péči o zdraví těhotných žen, žen po porodu či v šestinedělí a novorozenců.

„Jsem velmi ráda, že se na přípravě i realizaci odborného programu podíleli akademičtí pracovníci Katedry porodní asistence a specifických disciplín, kolegové z gynekologicko-porodnické kliniky, profesních organizací, specializovaných center i center komunitní péče. Věřím, že zde zazní příspěvky, které rozšíří poznatky v oblasti porodní asistence a přispějí k jejímu dalšímu rozvoji,“ uvedla při zahájení konference PhDr. Kateřina Tichá, Ph.D., proděkanka pro studium FZS UJEP.

„Je mi ctí vás přivítat na konferenci, která je věnována vaší významné práci. Ta má klíčový význam při podpoře ženy a péči během těhotenství, porodu a poporodním období, dále pak pro zajištění příjemného a bezpečného porodu pro matky a novorozence. Vím, že vaše práce je náročná, ale také velmi naplňující a důležitá. Vaše schopnost poskytnout důvěru, uklidnění a péči přináší do mnoha rodin neocenitelný dar. Konference je velkou příležitostí setkat se s ostatními, prodiskutovat zkušenosti, novinky a něco nového zažít,“ ocenil práci porodních asistentek MUDr. Marcel Vančo, Ph.D., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FZS UJEP a MNUL.V úvodu konference vystoupila s prezentací s názvem „Role porodní asistentky při perinatální ztrátě“ Bc. Kateřina Hrubá, komunitní porodní asistentka a členka Unie porodních asistentek, a spisovatelka a koreanistka Nina Špitálníková se zajímavou přednáškou „Žena v KLDR“. V odpoledním bloku zazněla sdělení „Fyzioterapie v těhotenství a po porodu“ Mgr. Jaroslavy Banýrové z ústecké fyzioterapeutické ambulance, poté Bc. Alžběta Samková, DiS., a Eliška Pláničková z Centra porodní asistence Fakultní nemocnice Bulovka představily své pracoviště. Sdělení se sugestivním názvem „Ať můžou“ měla dula Andrea Kapitánová. O vzdělávání komunitních porodních asistentek hovořila komunitní porodní asistentka Bc. Veronika Štěchovská a na závěr MUDr. Jakub Alt z pořádající gynekologicko-porodnické kliniky přiblížil porodnické kazuistiky.
     
 (rp,usteckenovinky.cz,foto:krajskazdravotni)Souhlasíte s tím, aby Česká republika i nadále dodávala zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
4%
Ne
transparent.gif transparent.gif
31%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
4%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
61%