Svátek má: Zdeněk

Regiony

Velikost textu:

Knihovna slavila a vzdala hold rodině uhelného magnáta Hanse Weinmanna

Knihovna slavila a vzdala hold rodině uhelného magnáta Hanse Weinmanna

V rámci oslav 75.výročí Severočeské vědecké knihovny Ústí nad Labem byla odhalena pamětní deska na palácové vile uhelného magnáta Hanse Weinmanna za účasti paní Vivienne Soykové.

Ilustrační foto z akce
24. června 2020 - 07:00

Nechyběla ani radní pro kulturu Jitka Sachetová a předseda výboru pro kulturu a památkovou péči Jaroslav Dubský. Za město byla přítomna náměstkyně primátora Věra Nechybová, která se spolu s ředitelkou knihovny Janou Linhartovou, Jitkou Sachetovou a Vivienne Soykovou zhostila slavnostního odhalení desky.

„Je mi ctí, že mohu být přítomna takové slavnostní události a myslím, že je správné udržovat v podvědomí občanů historii našeho města. Rodina Weinmannů byla ve své době štědrým patronem našeho města,“ řekla Věra Nechybová.

Poté následovala krátká prezentace bývalého ředitele knihovny Aleše Brožka, který přítomným představil a připomněl na dobových fotografiích rodinu Stelly a Hanse Weinmannových. Tato rodina byla úspěšným mecenášem nejrůznějších veřejně prospěšných podniků města Ústí nad Labem. Financovala stavby městského sirotčince a nalezince, domova pro šestinedělky a také slepecké školy. K velkým investicím patřilo i financování městské knihovny, která byla za války zničena a stavba tuberkulózního sanatoria, která zde stojí dodnes.


Oslavy 75. výročí pokračovaly zahájením výstavy „I knihy mají osudy“ v Muzeu města Ústí nad Labem. Tato výstava mapuje vývoj knihovnictví na Ústecku od jeho prvopočátku až k dnešní největší knihovně v regionu a veřejnost ji bude moci navštívit do 4. října 2020.

Podle webu Ústeckého kraje

(lh,usteckenovinky.cz,foto web UK)