Svátek má: Dana

Regiony

Velikost textu:

Informační centrum v Elektrárně Ledvice navštívilo už přes 60.000 lidí

Informační centrum v Elektrárně Ledvice navštívilo už přes 60.000 lidí

Šedesát tisíc osob z aktuálních osmi miliard obyvatel planety Země již k úterý 15. listopadu navštívilo Informační centrum klasické energetiky Skupiny ČEZ v Elektrárně Ledvice.

Petr Pelc, žák Střední školy stavební a strojní Fráni Šrámka v Teplicích
21. listopadu 2022 - 07:00

Většina z nich při té příležitosti vystoupala i na nejvyšší oficiální rozhlednu v České republice, jejíž prosklená vyhlídka a volně přístupný ochoz se nacházejí ve výšce 140 metrů na severní podpůrné věži kotelny výrobního bloku 6 (Nový zdroj).  Tím s číslem 60 000 se přitom stal Petr Pelc, který společně se spolužáky ze Střední školy stavební a strojní Fráni Šrámka v Teplicích zavítal do infocentra na exkurzi v rámci výuky a měl to štěstí, že vstoupil do vestibulu jako šestý v pořadí.

„Počítal jsem s tím, že jedu na klasickou exkurzi, kde se dozvím něco o elektrárně, ale že dostanu hned na začátku tašku plnou dárků, mě opravdu dostalo,“ neskrýval své překvapení i radost Petr Pelc. Učitel odborného výcviku Oldřich Rubáš k tomu dodal: „Petr zvládá teorii i praxi a škole se nevyhýbá. Patří mezi ty lepší, takže si odměnu za svou dnešní návštěvu infocentra určitě zaslouží. Jsem rád, že návštěvník s tak vysokým kulatým číslem je z naší školy.“

„V Elektrárně Ledvice byl v rámci druhé vlny ekologizace uhelných elektráren Skupiny ČEZ v severních Čechách vybudován zcela nový vysoce ekologický výrobní zdroj, jedna z nejmodernějších klasických elektráren ve střední Evropě.  Zároveň s jeho realizací vzniklo ve třech podlažích, jednom podzemním a dvou nadzemních, nové administrativní budovy jediné informační centrum klasické energetiky v České republice. Jsme rádi, že si za třináct let jeho existence do něj našly cestu tisíce vyznavačů industriální turistiky, školní exkurze z toho nevyjímaje, a to jak z Česka, tak i ze zahraničí,“ uvedl Miroslav Svoboda, ředitel Elektrárny Ledvice.

Jeho slova potvrzují i obě průvodkyně Jana Purmenská a Dana Daňková, s nimž se lze nyní setkat i během on-line prohlídek „Virtuálně v elektrárně“, které jsou v rámci Skupiny ČEZ aktuálně zaměřeny na obnovitelné zdroje, jadernou energetiku a ČEZ Distribuci. Tradičními návštěvníky jsou sice podle nich žáci a studenti ze základních, středních či vysokých škol z celého Ústeckého, potažmo i Karlovarského kraje, a starší děti z mateřinek v nejbližším okolí, ale cestu do infocentra s možným výstupem na rozhlednu si běžně nacházejí jak školní skupiny, tak i jednotlivci, rodiny s dětmi a členové různých spolků a zájmových organizací prakticky z celé České republiky.Ze zahraničí pak o ojedinělý virtuální svět klasické energetiky projevili zájem například návštěvníci z Jižní Koreje, Rakouska, Polska, Spolkové republiky Německo, Jordánska, Paraguaye, Iráku, Argentiny, Ghany, Hondurasu, Libanonu, Seychelských ostrovů, Sýrie, Ruska, Kyrgyzstánu, Egypta, Číny, Guyany, Rwandy, Etiopie, Kambodže, Tanzanie, Hondurasu, Indie, Argentiny, Pákistánu a dalších zemí jak evropských a tak i z těch na jiných kontinentech.

Informační centrum klasické energetiky Skupiny ČEZ je třípodlažní s moderním architektonickým a výtvarným řešením. Díky přízemnímu vstupu a výtahu je i bezbariérové. Nabízí interaktivní zážitky za využití audiovizuální technologie.  Od dubna 2018 je jeho součástí i veřejnosti přístupná rozhledna  severním „dvojčeti“ kotelny.  Stále ještě poměrně novinkou je možnost objednání se na „procházku elektrárnou“ s výstupem na rozhlednu. Tyto jedinečné exkurze s kapacitou deseti osob se konají v sobotu od 11:00 hodin (během letní sezony i ve čtvrtek od 16 hodin). Elektrárna Ledvice se ovšem může i pochlubit vlastními obnovitelnými zdroji, kromě čtyř vodních odvalovacích turbín  na přepadu v retenčních nádržích, se zde nachází i pokusné pole s různými typy fotovoltaických panelů, jejich výstavbu chce v rámci Čisté Energie Zítřka realizovat ČEZ ve svých lokalitách ve velkém. I o tom se dozvědí více návštěvníci infocentra.

Ústeckénovinky.cz informoval Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy. 

(rp,usteckenovinky.cz,foto:cez)
Souhlasíte s tím, aby Česká republika i nadále dodávala zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
4%
Ne
transparent.gif transparent.gif
31%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
4%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
61%