Svátek má: Adriana

Regiony

Velikost textu:

Informační centrum energetiky přivítalo 30.000 návštěvníka

Informační centrum energetiky přivítalo 30.000 návštěvníka

Štěpánka Kvasničková ze ZŠ Edisonova v Teplicích se 11.dubna stala 30.000 návštěvnicí Informačního centra klasické energetiky Skupiny ČEZ. 

Ilustrační foto z akce
13. dubna 2019 - 07:00

Elektrárnu Ledvice přitom navštívila spolu s dalšími spolužáky ze 4. B v rámci výuky přírodovědy a měla to štěstí, že si před kinosálem sáhla pro 3D brýle jako 21. v pořadí. Přesně tolik návštěvníků totiž chybělo infocentru do magické trojky se čtyřmi nulami.

Štěpánka Kvasničková (vpravo), která se stala 30 000 návštěvníkem infocentra. Na snímku jí to oznamují průvodkyně infocentra Jana Muraňská a Dana Daňková (zleva).

Žákyně 4. B si tak krom nevšedních zážitků odvezla domů i vak na záda plný reklamních předmětů, například s lahví na pití, reflexním páskem, tričkem, pastelkami, slunečními brýlemi či penálem. „Jsem hodně překvapená. Sáhla jsem pro brýle bezmyšlenkovitě, za mnou už byla jen paní učitelka. Z dárků mám velkou radost,“ řekla s nefalšovanou radostí Štěpánka. V infocentru se jí, stejně jako ostatním, líbilo. „Moc pěkný je 3D film. Vše v něm bylo tak opravdové a jako živé. Ještě se těším na rozhlednu.“

Žáci z teplické ZŠ Edisonova přijeli do Informačního centra Elektrárny Ledvice v rámci výuky přírodovědy. „Jsem z Bíliny, a protože výuka  přírodovědy je i o tom, jak se vyrábí elektrický proud, jak probíhá fotosyntéza a podobně, napadlo mne vzít děti do infocentra o klasické energetice. Vše je zde na jednom místě a srozumitelně podané,“ poznamenala třídní učitelka Svatava Švecová.
 
Informační centru Elektrárny Ledvice Skupiny ČEZ je jediné v republice, které přibližuje vznik a historický vývoj klasické energetiky až po současnost. Vzniklo jako součást rozsáhlého ekologizačního programu severočeských uhelných elektráren. Veřejnosti bylo zpřístupněno v listopadu 2009. Otevřeno je od úterý do soboty od 8 do 16 hodin. Exkurzi, zvláště spojenou s výstupem na rozhlednu, je nutné si domluvit předem na telefonním čísle 411 102 313, případně e-mailem .zc.zec@ele.murtnecofni

„Kromě interaktivní expozice, přibližující virtuálně nejmodernější a tudíž i vysoce ekologickou uhelnou elektrárnu, je zde například k vidění jak probíhá fotosyntéza a pochopitelně unikátní 3D film přibližující historii výroby elektřiny. Začíná vznikem Vesmíru, tedy Velkým třeskem a končí závěrečným rozsvícením žárovky v domácnosti. Vše je v něm jako živé, například na různé dinosaury se dá doslova sáhnout. Pro nejmenší máme i speciální expozici nazvanou Hrátky s permoníky,“ poznamenala Jana Muraňská, průvodkyně Informačního centra Elektrárny Ledvice.

Její kolegyně Dana Daňková k tomu ještě dodala: „Veliký zájem je pochopitelně o návštěvu rozhledny, která je nejvyšší v České republice. Je totiž umístěna na jedné z podpůrných věží kotelny Nového zdroje ve výšce 140 metrů. Veřejnosti byla zpřístupněna prakticky před rokem 20. dubna a zatím přilákala více než 8 000 zájemců o výstup a pohled z ptačí perspektivy na široké okolí elektrárny.“

Pro Ústeckenovinky Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy

(lh,usteckenovinky.cz,foto ČEZ, Ota Schnepp)