Svátek má: Vojtěch

Regiony

Velikost textu:

Humanoidní robot NAO uvede vědeckou talk show

Humanoidní robot NAO uvede vědeckou talk show

Humanoidní robot NAO provede tzv. výkop mimořádné vědecké talk show, kterou přichystala ústecká univerzita v rámci Dnů vědy a umění dne 18. 5. 2017 do Hraničáře.

Robot NAO
17.květen 2017 - 07:00

„Loňský úspěch této akce nás motivoval připravit ji letos ještě lépe. Proto máme hned na začátek pro návštěvníky v záloze takový bonbónek – pozdraví je robot NAO,“ říká Michal Červenka, vedoucí oddělení marketingu a propagace UJEP.


Gustav Mistrík a robot NAO

Moderátor podvečera, Martin Kočárek, si v úvodu přednáškového programu popovídá s umělou inteligencí. Tu do Ústí na UJEP přiveze Gustav Mistrík, člověk, který stojí za vývojem robotického mozku METILA®. Tento známý investor do technologií bude mít také úvodní přednášku. V ní např. ukáže, jak novodobá umělá inteligence, která je mozkem humanoidních robotů, již několik let dokáže například řídit týmy nebo je v procesu vzdělávání posouvat k vyšším výkonům.

„Gustav Mistrík je autorem robota METILA®, CYBER GLOBAL s.r.o. Náš program rozjede tématem umělé inteligence a její interakce s člověkem při porozumění lidské řeči. Přiveze s sebou také humanoidního robota NAO,“ vysvětluje Michal Červenka.

Uvést posluchače do světa interakce člověka a umělé inteligence vědecko-populární formou není lehké. Gustav Mistrík to ale dokáže velmi poutavě.

„To, co přichází nyní, je ten nejpřirozenější interface, který jste si uměli představit – porozumění lidské řeči. A tady, na této úrovni, se zcela změní význam slova Robot od jeho českého otce Karla Čapka! Protože dialog je jev především sociální a nikoliv psychologický, dokáže současný robotický mozek METILA® již vést s člověkem komunikaci v lidské řeči. METILA® člověku v dialogu velmi dobře rozumí,“ uvádí sám ke své přednášce.

Průhledné sochy klientů Diakonie zdobí ulice Litoměřic

Přednáškový podvečer začíná v 16:20 h a představí jedny z nejlepších rétorů z UJEP. Jejich výstupy jsou připraveny tak, aby byly co možná nejzajímavější a aktuálně přínosné. Přednášky budou na téma:  Spolupráce mezi člověkem a robotem, Mikročipy – když se vám nano dostane do mozku, Abychom mohli žít, musíme se hýbat, Když se na svět díváte jinak, můžete třeba stopovat letadla, Tajný život banánu a Politický extremismus a radikalismus dneška.

Pro Ústeckenovinky.cz Mgr. Jana Šiková, tisková mluvčí UJEP.

(lh,usteckenovinky.cz,foto Gustav Mistrík)