Svátek má: Radomír

Regiony

Velikost textu:

Handicapované veverky našly domov v děčínské zoo

Handicapované veverky našly domov v děčínské zoo

V expozici veverek obecných v děčínské zoologické zahradě je opět živo. Ve výběhu, jenž byl několik měsíců prázdný, se zabydluje sourozenecký pár veverčat, který neměl úplně jednoduchý start do života.

Ilustrační foto
12. října 2019 - 07:00

Jen pár týdnů stará mláďata našli strážníci českokamenické městské policie v místním parku vypadlé z hnízda. Obě utrpěla otřes mozku, samička krvácela z oka, sameček z nosu.

Zachráněná veverka

„Nechali jsme veverčata vyšetřit veterinární lékařkou, byla dehydratovaná a nevážila víc než 50 gramů. Ve volné přírodě by nepřežila, ale my jsme jim dali šanci a zahájili umělý odchov. Následovalo krmení speciální náhražkou mléka každé 3 hodiny, a to i v noci, a pravidelné masáže bříšek a genitálií, kvůli správnému vyměšování,“ popsala péči o mláďata chovatelka Klára Křížková. V její péči zůstala veverčata několik týdnů. Nyní už využívají expozice, která je plná veverčích vychytávek.

„Jsou to třeba speciální krmítka s otvírací stříškou z plexiskla, ze které si vyndávají nejrůznější dobroty, ale i houpačky, lana na šplhání, několik hnízdních budek – veverky se rády stěhují, ať už kvůli predátorům nebo zakládání spižíren,“ doplnila chovatelka. Veverky obecné najdou návštěvníci děčínské zoo v komplexu Expozice Českosaského Švýcarska, nedaleko jezevce lesního.              

Pro Usteckenovinky.cz Alena Houšková, Zoo Děčín - Pastýřská stěna, příspěvková organizace

(lh,usteckenovinky.cz,foto Zoo Děčín)