Svátek má: Vítězslav

Regiony

Velikost textu:

Grónské ochlazení si užijí v Teplicích

Grónské ochlazení si užijí v Teplicích

Grónsko je zemí bílou, ale také zelenou. Na zeměpisně-cestovatelský výlet na největší ostrov světa vás prostřednictvím svého povídání a mnoha fotografií pozve Vít Malinovský, který Grónsko už několikrát navštívil.

Russellův ledovec
15. srpna 2018 - 07:00

Přijďte ve čtvrtek 16. srpna na další pořad z cyklu Café Nobel do teplického planetária! Seznámíte se s geologickým vývojem, geografií a přírodou ostrova, s historií jeho objevů a osidlování Normany a Dány, a také s životem dnešních Gróňanů, včetně Inuitů. Dozvíte se pár zajímavostí o inuitských jazycích a obyčejích. Uslyšíte, jak je to s grónským průmyslem a hospodářstvím, jehož důležitou součástí je lov a rybolov, s dopravou, školstvím i sociálními aspekty této autonomní součásti Dánského království.

Nanortalik

„Zbude-li čas, zajedeme krátce i na ostrovy v kanadské Arktidě,“ láká koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský. Navštívíte a uvidíte například Kangerlussuaq, Russellův ledovec a Ilulissat, Narsarsuaq, Nanortalik, fjord Tasermiut, Qaqortoq, mys York a Qaanaaq – Thule.

Thule

Ing. Vít Malinovský, Ph.D., je informatik, překladatel, publicista a muzikant; vyučuje na katedře informatiky Fakulty dopravní ČVUT v Praze. Přeložil kolem 55 knižních titulů z několika jazyků, je členem redakční rady časopisu Rock & Pop. Svou hudební kariéru začínal s Bluesberry a Ivanem Hlasem, spolupracoval s Romanem Holým, Matějem Ruppertem, Monikou Načevou a Bárou Basikovou, byl dlouholetým členem skupiny Hudba Praha. Procestoval všechny kontinenty, nadšeně amatérsky fotografuje.

Jeho vyprávění začne v sále teplického planetária v 18:00 h. Místa na přednášku si můžete rezervovat na adrese .zc.ecilpetpah@pah Partnery Café Nobel jsou nakladatelství Academia a populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium.

Pro Ústeckenovinky.cz Mgr. Jana Kasaničová, tisková mluvčí UJEP.

(lh,usteckenovinky.cz,foto Vít Malinovský)