Svátek má: Lýdie

Regiony

Velikost textu:

GEEN Holding koupila malé vodní elektrárny na Ploučnici

GEEN Holding koupila malé vodní elektrárny na Ploučnici

Energetická skupina GEEN Holding rozšiřuje své portfolio v oblasti výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů o další vodní elektrárny, které jsou součástí plánovaných dlouhodobých akvizic.

Ilustrační foto
10. ledna 2018 - 07:00

Ke stávajícím elektrárnám přibyly tři malé vodní elektrárny na řece Ploučnice, které jsou významné svojí historií. Tamní Francisovy turbíny představují jedny z nejstarších dosud fungujících turbín v České republice.

GEEN koupil elektrárny nacházející se na kaskádě Česká Lípa – Děčín ve čtvrtém kvartálu roku 2017. V rámci skupiny GEEN tak představují cca 16 % instalovaného výkonu v ČR.  Návratnost investice se očekává v řádu 8 až 9 let.

Historická turbina

Konkrétně se jedná o MVE Benešov nad Ploučnicí s Kaplanovou vertikální turbínou vyrobenou firmou Storek v roce 1933. Počátkem 21. století proběhla repase turbín a dalších částí u všech tří elektráren. Nyní Benešov dosahuje výkonu 260 kW. Druhou vodní MVE je Františkov nad Ploučnicí s Francisovou horizontální turbínou vyrobenou firmou J. M. Voith v roce 1923. Po repasování turbíny (2007) představuje její výkon 576 kW. Poslední je pak Malá Veleň se dvěma Francisovými horizontálními turbínami z roku 1922, repasovanými v roce 2005. Následně po třech letech došlo rovněž k repasi generátorů. Aktuální výkon Malé Veleně činí 700 kW.


„Z koupě MVE Ploučnice máme radost. Význam pro nás má téměř nostalgický mimo jiné díky své tradici a historii.  Všechny turbíny fungují díky repasi s původním strojním vybavením v režimu 24/7/365. Jedná se o unikátní modely, které symbolizují stabilitu a krásu v oblasti výroby energie“ říká k rozšíření portfolia Aleš Mokrý, ředitel společnosti GEEN.

Výrobní štítek turbiny

Ve svých počátcích elektrárny sloužily pro zajištění energetické soběstačnosti textilních továren firmy Mattausch&Sohn (součást TextilwerkeMautner AG Prag-Smichow). Zároveň dodávaly proud i do místní sítě. Elektrárny byly postaveny teplickou kanceláří Pittel&Brausewetter. V roce 1945 stát elektrárny znárodnil a po sametové revoluci se následně staly součástí privatizace.

Vodní energie má v Čechách od nepaměti své nezastupitelné místo, v současné době vykazuje největší podíl na výrobě elektřiny ze všechobnovitelných zdrojů energie. Malé vodní elektrárny představují výhodný zdroj energie. Tradičně se stavěly v místech bývalých mlýnů a jezů. Jsou nenáročné na obsluhu i údržbu, čehož jsou dokladem i ploučnické MVE, které spravují celkem čtyři lidé.

Pro Ústeckenovinky.cz Lucie Kolomá,  AMI Communications.

(lh,usteckenovinky.cz, foto AMI)