Svátek má: Jeroným

Regiony

Velikost textu:

Druhá modelářská výstava Severočeského leteckého archivu

Druhá modelářská výstava Severočeského leteckého archivu

Plastikoví modeláři se vrací do Oblastního muzea a galerie v Mostě. Stane se tak po třech letech.Druhá modelářská výstava Severočeského leteckého archivu Most se zde uskuteční v termínu od 10.do 24.června 2023.

K výstavě
30. května 2023 - 07:00

„Vyslyšeli jsme hlas veřejnosti poté, co nám bylo řečeno, že první naše výstava, která trvala dva dny v září roku 2020, byla krátká a řada lidí se na ni nestihla přijít podívat,“ říká předseda spolku Severočeský letecký archiv Most Karel Otto Novák s tím, že tehdy do divácké účasti výrazným způsobem promluvila covidová opatření. I tak ale byla návštěvnost skvělá, protože v průběhu soboty a neděle přišlo do Oblastního muzea a galerie v Mostě, které je spolupořadatelem výstavy, 500 lidí.

A co čeká návštěvníky Druhé modelářské výstavy Severočeského leteckého archivu Most tentokrát?

„Tradičně budou k vidění špičkově postavené plastikové modely letadel, techniky, vojenské techniky, aut, lodí a zajímavé výjevy v podobě diorám nebo stavebnice zkompletované jen tak pro radost, stejně jako tomu bylo v případě minulé modelářské výstavy,“ doplňuje Novák. Do průběhy výstavy pořadatelé zapojí také veřejnost, protože bude připravena modelářská soutěž, ve stylu hodnocení líbí – nelíbí. Jednotlivé modely nebo diorámy budou označeny čísly a návštěvníci hlasování rozhodnou o těch, které se jim nejvíce líbily. Majitelé tří nejzajímavějších modelů nebo diorám obdrží hodnotné ceny, které pro ně přichystaly Eduard Model Accessories, statutární město Most a Severočeský letecký archiv Most.Spolek Severočeský letecký archiv Most byl založen 17. prosince 1991. Klade si za cíl získávat a schraňovat poznatky o letecké historii regionu a jeho novodobé historii vůbec. Za dobu své existence uspořádal čtyři výstavy a několik besed v Litvínově, v Mostě a v Žatci. Spolek spolupracuje s různými institucemi zabývajícími se studiem a výzkumem v oblasti vojenství a historie, s významnými českými historiky a renomovanými autory literatury faktu.

Členové Severočeského leteckého archivu Most se významnou měrou zasloužili o vybudování několika památníků americkým letcům, kteří při válečných operacích zahynuli na území severních Čech. Ve spolupráci se statutárním městem Most připravili tři učební pomůcky pro mostecké školy o historii II. světové války.

Ústeckénovinky.cz informovala Jitka Klímová, Bc., tisková mluvčí, .Oblastní muzeum a galerie v Mostě

(rp,usteckenovinky.cz,foto:OMaG Most)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%