Svátek má: Michaela

Regiony

Velikost textu:

Do třetice všeho dobrého, aneb v Lounech mají třetí Oranžový přechod

Do třetice všeho dobrého, aneb v Lounech mají třetí Oranžový přechod

V pořadí již třetí Oranžový přechod finančně podpořený grantem Nadace ČEZ mají od 5.října oficiálně v Lounech.

Nový přechod
8. října 2020 - 07:00

Nachází se v poměrně frekventované Husově ulici, která je defakto výpadovkou do Černčic a dále směrem na Libochovice. Přechod se nachází u dvou nově zrekonstruovaných domů se startovacími byty. V jeho blízkosti jsou také dětské hřiště, ordinace lékaře, prodejna potravin a vlakové nádraží. Nadace ČEZ financovala nasvícení přechodu 96 000 korunami, tedy celou částkou uvedenou vedením města v žádosti o grant.

„Husova ulice je vlastně průtahovou komunikací městem, takže jí denně projede značné množství osobních, ale i nákladních aut. V souvislosti s nově zrekonstruovanými bytovými domy a nedalekým dětským hřištěm předpokládáme i zvýšený pohyb osob v této lokalitě. Lidé zde musí rovněž přes silnici, pokud chtějí k lékaři či jdou-li na vlakové nádraží. Přechod v těchto místech má proto svou logiku, přičemž jeho nasvícení bylo požadováno i Dopravním inspektorátem PČR za účelem zajištění bezpečnosti účastníků silničního provozu. A protože město již v minulosti dvakrát uspělo se žádostí o grant u Nadace ČEZ, zkusili jsme to do třetice a vyšlo to. Děkujeme,“ uvedl starosta Loun Pavel Janda.

V Lounech byl díky Nadaci ČEZ nasvícen první Oranžový přechod již v říjnu 2014. Nachází se v Žižkově ulici před mostem Veslařů, tedy v blízkosti Masarykových sadů a je tak důležitou spojnicí mezi sídlištěm a centrem města. Rušná komunikace vedoucí do obce Dobroměřice  je zároveň spojnicí na silnici I/28 směrem na Most a Ústí nad Labem. Druhým nasvíceným Oranžovým přechodem se v září 2017 stal ten na Komenského náměstí,  rovněž propojuje část staršího okraje centra Loun s novějšími (nákupními) částmi města. Do třetice, opět v říjnu, ale v roce 2020 byl pak nasvícen třetí rizikový přechod v Husově ulici.    

Bezpečně přes silnici po nasvíceném přechodu; tak by se dal stručně do šesti slov shrnout smysl grantového projektu Nadace ČEZ s názvem Oranžový přechod. V severních Čechách, jak v Ústeckém, tak i Libereckém kraji se jich na konci prvního pololetí letošního roku nacházelo již třicet za bezmála 3,4 milionu korun.


„S nasvěcováním rizikových přechodů pomocí grantu Oranžový přechod jsme začali na jaře 2013, kdy dopravní policie a BESIP vytipovaly 70 nejnebezpečnějších přechodů v celé ČR. Veřejnost pak měla možnost rozhodnout svými hlasy, které z nominovaných přechodů dostanou prostřednictvím nadace finanční prostředky na realizaci osvětlení. Do hlasování se tehdy zapojilo přes 100 tisíc lidí a osvětleno bylo 35 přechodů. Tento nebývalý ohlas nás jen utvrdil v tom, že první grantové řízení mělo smysl a že ho bude mít i do budoucna. V současné době ovšem již případně s odborníky z řad dopravní policie a BESIP vše konzultují přímo jednotlivé samosprávy a samy si tak určují nejnebezpečnější místa pro přecházení komunikací ve svých městech či obcích,“ uzavírá Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

Pro Zlinskenovinky.cz Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy

(lh,zlinskenovinky.cz,foto ČEZ)