Svátek má: Romana

Regiony

Velikost textu:

Diskuse a beseda otevřou UJEP veřejnosti

Diskuse a beseda otevřou UJEP veřejnosti

Dne 30.října  2019 se veřejnosti naskytne příležitost opět zavítat do kampusu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Ilustrační foto
30. října 2019 - 07:00

Sametové oslavy totiž pokračují roadshow ČT „1989–2019: 30 let svobody médií“ a vernisáží historické výstavy „Třicet let (1989–2019)“, která připomene události roku 1989 na Ústecku.

Během debaty, která začne v 15:00 h v Zelené aule MFC UJEP, se setkají redaktoři ČT Nora Fridrichová a Marek Wollner se zástupci univerzity Danielem Kroupu z katedry politologie a filozofie FF UJEP, filozofem a chartistou, a Michalem Kolečkem, bývalým děkanem FUD a jedním ze členů stávkového výboru v roce 1989. Besedou bude provázet děkanka FF Michaela Hrubá, a rozvedena budou téma související s chápáním svobody slova a změnou, která nastala po sametové revoluci, stejně jako témata související s proměnami zpravodajství, rolí veřejnoprávních médií, vlivem internetu a sociálních sítí. Vše s akcentem na 30. výročí pádu totalitního režimu a důležitost principu svobody slova, ale i nezávislosti veřejnoprávních médií.

„Beseda naváže na naše předcházející úspěšné akce realizované ve spolupráci s Českou televizí. Na dobu před listopadem 1989, kdy totalitní režim potlačoval svobodu slova, by se zapomenout nemělo, a proto je důležité, aby se význam svobody a demokracie připomínal zejména mladé generaci, která dnešní realitu již bere jako samozřejmost. Výročí 30 let od sametové revoluce se snažíme v Ústí nad Labem i širším regionu připomenout besedami, výstavami a dalšími akcemi, které se obracejí do veřejného prostoru, a já věřím, že budou rezonovat nejen jako akce vzpomínkové, ale že upozorní i na problémy, které naši svobodu a demokracii v současnosti ohrožují,“ uvádí M. Hrubá.

Na besedu naváže od 17:00 h ve foyer Filozofické fakulty UJEP vernisáž výstavy Třicet let (1989–2019), která byla podpořena Statutárním městem Ústí nad Labem a na jejíž přípravě se podílel také ředitel Archivu města Ústí nad Labem Petr Karlíček a doktorandka katedry historie FF UJEP Markéta Brožová.


„Výstava přibližuje nejvýznamnější události přelomových let 1989–1990 v Ústí nad Labem a severočeském regionu, a to v kontextu československých i světových událostí. Představí dobové dokumenty a fotografie, které budou jistě zajímavé pro pamětníky, ale také pro studenty a mladé lidi, kterým je tato výstava především určena. Plánujeme její prezentaci nejen v Ústí nad Labem, ale také na gymnáziích v regionu, kde ji doprovodí speciální školní program. Jsem velmi ráda, že se díky podpoře Grantové agentury UJEP a města Ústí nad Labem tato výstava mohla realizovat,“ dodává M. Hrubá.  

Pro Usteckenovinky.cz Mgr. Jana Kasaničová, tisková mluvčí UJEP

(lh,usteckenovinky.cz, foto archiv UJEP)