Svátek má: Andrea

Regiony

Velikost textu:

Colloquia Ustensia slaví třicáté jubileum

Colloquia Ustensia slaví třicáté jubileum

Ústav slovansko-germánských studií (ÚSGS) Filozofické fakulty UJEP pořádá opět, tentokrát již jubilejní, XXX. Colloquia Ustensia, kurz pro německé zájemce o český jazyk, kulturu, dějiny apod.

Ilustrační foto
7. srpna 2022 - 07:00

Ve dnech 14.–27. 8. 2022 proběhne již 30. „letní škola“, kterou ÚSGS od počátku organizuje ve spolupráci s Ackermann-Gemeinde.

Program kurzu (viz Příloha) je opět velmi pestrý. Zahrnuje jak stabilní části, např. ranní modlitbu, po snídaňový zpěv českých lidových písní a následnou jazykovou výuku, tak odpolední výlety.

„Tentokrát účastníky kurzu zavedou do děčínského muzea na výstavu o životě Němců za války na Děčínsku, do Mariánských Radčic, na lobkovický zámek v Nelahozevsi a nakonec do botanické zahrady v Teplicích,“
objasňuje dlouholetá organizátorka kurzu doc. Kristina Kaiserová, vedoucí ÚSGS. Celodenní sobotní výlet bude směřovat na sakrální památky ve Šluknovském výběžku.

Letos je také obzvlášť bohatá nabídka programu v Muzeu města Ústí nad Labem. Zaměří se nejen na aktuálně nejlákavější výstavu Naši Němci, ale i na další dvě věnované dějinám sklářství v Ústí nad Labem a experimentálnímu fotografu Karlu Gottsteinovi, o kterém bude přednášet emeritní archivář Vladimír Kaiser.Večery jsou a budou tradičně věnovány přednáškám. Vlastimil Pažourek z děčínského muzea bude opětovně prezentovat labskou plavbu, tentokrát v moderní době, a archivář Václav Zeman přiblíží architekturu německých evangelických kostelů v Čechách. Zajímavé pro účastníky kurzu bude zajisté také představení osobnosti Eduarda Goldstückera, který byl nejen významným germanistou. O plánovaných, leč nikdy nerealizovaných železničních tratí v Krušných horách, promluví Jiří Riezner z UJEP. Archivářka Markéta Vladyková se bude věnovat roli úředníka říšského místodržitelství Dr. Hanse Seiferta na konci války.

„Překvapením jistě bude film o zapomenutém německém fotbalovém klubu v Praze (DFC Prag), představí ho Thomas Oellemann, který byl stejně slavný jako Sparta či Slávie,“ uzavírá představení programu jubilejního ročníku kurzu českého jazyka pro Němce doc. Kaiserová.

Ústeckénovinky.cz informovala Mgr. Jana Kasaničová, tisková mluvčí, UJEP.

(rp,usteckenovinky.cz,foto:ujep)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
74%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%