Svátek má: Dana

Regiony

Velikost textu:

Colloquia Ustensia, překročila třicítku

Colloquia Ustensia, překročila třicítku

Ústav slovansko-germánských studií Filozofické fakulty UJEP (ÚSGS FF UJEP) pořádá XXXI. ročník legendární letní školy češtiny pro Němce. Jako každý rok na jeho přípravě spolupracuje s Ackermann-Gemeinde.

Ilustrační foto
26. července 2023 - 07:00

„Když jsme v loňském roce uspořádali jubilejní 30. Colloquia Ustensia, zůstala otevřená otázka, zda budeme dál pokračovat. Nakonec jsme se rozhodli, že ano,“ říká doc. Kristina Kaiserová, ředitelka ÚSGS FF UJEP.

31. kurz letní školy češtiny pro německy mluvící zájemce proběhne tradičně v druhé polovině srpna, od 13. do 26. 8. 2023. Obě organizace, které ho desítky let připravují, spojuje dlouhodobý zájem o pěstování dobrých vztahů mezi Čechy a Němci. Doc. Kristina Kaiserová dokonce za celoživotní aktivity na tomto poli získala v loňském roce Cenu hejtmana ÚK za vědu a výzkum.

Program čtrnáctidenního kurzu připravují velmi pestrý. S ohledem na křesťanské zaměření Ackermann-Gemeinde se ráno začíná modlitbou, po snídani následuje zpěv českých lidových písní a poté je zahájena samotná jazyková výuka. Po obědě jsou zařazeny výlety. „Letos se podíváme do muzeí v Mostě a Děčíně, v Děčíně se těšíme na novou výstavu o námořnících z českých zemí. Navštívíme také skanzen v Zubrnicích a zámek Pátek u Ohře,“ upřesňuje doc. Kaiserová. Celodenní sobotní výlet bude směřovat do Sklárny a minipivovaru Novosad & syn v Harrachově.

Kromě toho je připravena komentovaná prohlídka výstavy o šlechtě z Čech a Moravy po roce 1945 ve zdejším muzeu, provádět bude Anna Knechtel (Adalbert Stifter-Verein Mnichov).Večery jsou vždycky věnovány přednáškám na široké spektrum témat. Daniela Linková z litoměřického muzea pohovoří o vinařství na Litoměřicku. Tradičně vystoupí i Jiří Riezner (UJEP), tentokráte bude prezentovat historii povodní od 18. století do dnešní doby. Julie Adam (UJEP) představí spisovatele Jaroslava Rudiše a Jiří Myroniuk (UJEP) bude přednášet o jáchymovském lágru Rovnost z padesátých let, o němž mu aktuálně vyšla kniha. V předvečer celodenního výletu bude o osobnosti šlechtice a podnikatele Johanna Nepomuka Františka hraběte Harracha hovořit Jan Vondrouš (Collegium Bohemicum). Stranou nezůstane ani aktuální dění – o práci v senátu poinformuje nově zvolený senátor Martin Krsek. Připravena jsou i další drobná aktuální vystoupení a akce.

Ústeckénovinky.cz informovala Mgr. Jana Kasaničová, tisková mluvčí, UJEP

(rp,usteckenovinky.cz,foto:ujep)
Souhlasíte s tím, aby Česká republika i nadále dodávala zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
4%
Ne
transparent.gif transparent.gif
31%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
4%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
61%