Svátek má: Vincenc

Regiony

Velikost textu:

Chomutovská kultura gratuluje Zdeňku Svěrákovi k 85.narozeninám

Chomutovská kultura gratuluje Zdeňku Svěrákovi k 85.narozeninám

Kolja, Vratné lahve, Tmavomodrý svět, Obecná škola, Lotrando a Zubejda, Tři veteráni... Lidé po celé republice si v těchto dnech připomínají nespočet scénářů a filmových rolí, které má na svém bohatém tvůrčím kontě Zdeněk Svěrák.

Výlepová plocha
28. března 2021 - 07:00

Oblíbený autor a herec slaví v neděli 85. narozeniny a ke gratulantům se na dálku připojila také Kultura a sport Chomutov s.r.o.

Využila k tomu velkou výlepovou plochu před chomutovským divadlem, kterou celou věnovala právě Zdeňku Svěrákovi. Zaplnily ji filmové plakáty z nejrůznějších snímků, k nimž buď psal scénář nebo v nich hrál.

„Zdeněk Svěrák je v české kultuře naprosto jedinečnou postavou, proto mu chceme při příležitosti jeho narozenin vzdát hold, poděkovat a samozřejmě poblahopřát,“ dodává k tomu jednatelka Kultury a sport Věra Fryčová.

Výlepová plocha před chomutovským divadlem je kompletně věnovan tvorbě Zdeňka Svěráka, a to k příležitosti jeho 85. narozenin.
                                           

                            
Plakáty ukazují průřez Svěrákovou tvorbou. Řada soudobých plakátů pochází z archivu chomutovského kina, najdou se tu však i perly staršího data. Například Jáchyme, hoď ho do stroje! je film z roku 1974, společně s Ladislavem Smoljakem ho tedy napsali skoro před padesáti lety. Mezi plakáty samozřejmě nechybí oskarový Kolja nebo nejnovější pohádka Tři bratři.

Jihlavské podzemí patří k nejrozsáhlejším labyrintům

Kromě filmu je Zdeněk Svěrák známý také coby spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana, pro které napsal i první hru pojmenovanou Akt. Ve všech hrách divadla také hraje. Vedle scénářů píše také písňové texty a vyšlo mu už také několik knih. Nejnovější sbírka nazvaná Povídky a jedna báseň mu vychází právě při příležitosti nedělních narozenin.

(rp,usteckenovinky.cz,Pavlína Skopová,foto:Kultura a sport chomutov)