Svátek má: Vincenc

Regiony

Velikost textu:

Celníci hlídají společně s policisty omezení pohybu

Celníci hlídají společně s policisty omezení pohybu

Na pomoc policii při bezpečnostních kontrolách nových protiepidemických opatření kromě vojáků nastoupili i celníci. V Ústeckém kraji z Celního úřadu je vyčleněno pro pomoc policii 20 celníků ve dvousměnném provozu po 10 lidech.

Ilustrační foto
6. března 2021 - 07:00

Jak uvedl publicista František Roček, v celé ČR s policií spolupracuje až tři sta celníků. V Ústeckém kraji celníci pomáhají policistům v děčínském okresu. Mají oprávnění a povinnosti stejné jako policisté.

„Vzhledem k pomoci policistům v rámci nouzového stavu celníci omezí počet některých kontrol, třeba kontrol legálního zaměstnávání cizinců, státního odborného dozoru v silniční dopravě jako např. kontroly doby jízdy, odpočinku a dodržování bezpečnostních přestávek řidičů (AETR), vážení vozidel a podobně,“ uvedl Jiří Nejedlý z ústeckého celního úřadu.

Pomoc celníků v děčínském okresu nebyla vybrána náhodou. Děčínský okres je velmi rozsáhlý, protože do okresu patří i Šluknovský výběžek charakteristický velkým množstvím menších silniček, kterými lze jezdit do sousedních okresů.

Kontrolují též herny


Přesto, že se celníci se v rámci zpřísněného nouzového stavu podílejí s policisty na kontrolách dodržování omezení pohybu, podílejí se také na kontrole možného hazardu v podezřelých objektech. Loni celníci odhalili v Ústeckém kraji tři nelegální herny. V nich zabavili 13 výherních tzv. kvízomatů a téměř 17 400 korun v hotovosti, uvedl Jiří Nejedlý. Dodal, že celníci též dohlížejí na legální kasina a herny, kde provedli loni na území Ústeckého kraje 51 kontrol. Porušení zákona zjistili ve 47 podnicích. Celníci loví i dlužníky

Kromě toho Celní správa ČR také prověřuje, zda kontrolovaná osoba nemá daňový nedoplatek, u kterého již uplynula splatnost platební povinnosti. Jedná se nejen o dluhy z daní, kde je správcem ona sama (např. CLO, SPD, DPH), ale také o dluhy za odvody, poplatky a pokuty uložené jinými správními orgány jako např. Policí ČR, Oblastními inspektoráty práce, Státní veterinární správou, Českou inspekcí životního prostředí atd.

Dluhy fyzických osob či daňového subjektu celníci zjistí přímo v terénu při silničních kontrolách nebo kontrolách provozoven pomocí elektronické centrální evidence veškerých přeplatků, pohledávek a nedoplatků. Prověřit lze jak občany ČR a právnické osoby, tak i cizince.

Letos během prvních dvou měsíců prověřily hlídky Celního úřadu pro Ústecký kraj přímo v terénu za pomoci aplikace CEPAN stovky osob, z nichž 145 bylo evidováno, coby dlužníci. Celníci od nich na místě vybrali téměř 50 tisíc korun.

Loni vybrali na dluzích 153 tisíc korun. Z této částky bylo 88 500 korun vybráno v hotovosti a 64 500 korun bylo uhrazeno přes platební terminál.

K tomu lze dodat, že pokud hlídka zjistí u kontrolované osoby nedoplatek, dlužník má možnost nápravu sjednat hned na místě, úhradou dlužné částky hotově nebo bezhotovostně prostřednictvím platebního terminálu. Pokud tuto možnost nevyužije, obdrží složenku pro úhradu a je upozorněn, že nedoplatek může stát vymáhat exekučně.

(rp,ro,usteckenovinky.cz,foto:arch.)