Svátek má: Sandra

Regiony

Velikost textu:

Café Nobel v Tisé odhalí tajemství pyramid

Café Nobel v Tisé odhalí tajemství pyramid

Egyptské pyramidy zkoumají vědci více než 200 let, tyto kamenné monumenty starověku však dodnes skrývají některá svá tajemství. Vyprávět o tom bude znalec pyramid, egyptolog Jaromír Krejčí.

Egyptolog Jaromír Krejčí v Abúsíru
5. prosince 2018 - 07:00

Ve čtvrtek 6. prosince, na dalším Café Nobel v restauraci a kavárně Refugio v Tisé. Kavárna a restaurace Refugio v Tisé se nachází u paty hlavní přístupové cesty do Tiských stěn, naproti kostelu sv. Anny. Začátek je v 18:30 h.

Pyramidy jsou ikonami starověké civilizace na Nilu. Odedávna vzbuzovaly zájem návštěvníků Egypta, badatelů i dobrodruhů. Doc. Mgr. Jaromír Krejčí, Ph.D., z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze ve své přednášce představí architekturu staroegyptských pyramidových komplexů v jejích historických a náboženských souvislostech od počátku jejího užívání v době vlády panovníka Džosera až po poslední pyramidy merojské a napatské. Bude se věnovat mj. také organizaci a technické stránce výstavby pyramid, která není dodnes vědcům úplně jasná. „Po přednášce se budete moci Jaromíra Krejčího zeptat i na probíhající výzkumy českých badatelů v Egyptě, odkud se nedávno vrátil," zve koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský.
 

Doc. Mgr. Jaromír Krejčí, Ph.D., je egyptolog s archeologickou praxí v Egyptě. Specializuje se na řešení otázek egyptské archeologie a dějin 3. a 2. tis. př. Kr., obecně se zabývá vývojem egyptské architektury, především monumentálních forem. Na výzkumech v Egyptě se podílí od roku 1991. Zaměřuje se na výzkum královského pyramidového pohřebiště v Abúsíru; od roku 1994 koordinuje výzkumy v této části české archeologické koncese v Abúsíru.

Pro Ústeckenovinky.cz Mgr. Jana Kasaničová, tisková mluvčí UJEP

(lh,usteckenovinky.cz,foto Petr Košárek)