Svátek má: Lukáš

Regiony

Velikost textu:

Archiv v Litoměřicích veřejnosti zpřístupnil nejvzácnější dokumenty

Archiv  v Litoměřicích veřejnosti zpřístupnil nejvzácnější dokumenty

Zakládací listina litoměřické kapituly sv. Štěpána datovaná k roku 1057, nejstarší městská kniha nebo nejstarší dochovaná listina lovosického archivu z roku 1300.

Ilustrační foto z akce
1. července 2019 - 07:00

Tyto a další vzácné archiválie byly až do soboty zpřístupněny veřejnosti ve Státních oblastním archivu v Litoměřicích.

Výstava s názvem „Královské město Litoměřice“ se koná u příležitosti letošních oslav 800 let od založení Litoměřic. Představuje jak nejvýznamnější archiválie, tak i ty běžnější, dokumentující každodenní život.

„Kromě známé zakládací listiny litoměřické kapituly zde máme i další listinu pro kapitulu z roku 1219. Obě dokládají éru Litoměřic ještě z období, kdy Litoměřice nebyly právním městem, ale přemyslovským hradištěm, v jehož rámci vznikla litoměřická kapitula u sv. Štěpána jako důležitá církevní organizace. Tyto dva dokumenty zachycují její majetkové poměry, zbožné dary, které dostala od panovníků a které si nechala formou těchto listin potvrdit,“ vysvětlila význam vystavených listů Hana Legnerová ze Státního oblastního archivu v Litoměřicích.

Na výstavě byly dále k vidění exempláře z lovosického archivu, například nejstarší dochovaná listina města z roku 1300. V panelech a vitrínách návštěvníci také viděly několik segmentů orientovaných na městskou správu, například nejstarší městskou knihu, do které bylo zapisováno od konce 14. století.  Výstava se dále zaměřuje na řemesla a živnosti, které byly v Litoměřicích provozovány.  Samostatná část je pak věnována školství a průběhu života člověka – narození, svatby, úmrtí. Nechybí ani fotodokumentace 20. století, jež přibližuje dění nejen pamětníkům ale i mladším generacím.


Podobná výstava, ovšem již pouze formou výstavy panelů, a tedy bez originálů, se uskuteční znovu v září.

Podle webu města Litoměřice

(lh,usteckenovinky.cz,foto web města Litoměřice)