Svátek má: Jeroným

Regiony

Velikost textu:

Anesteziologové v Ústí zachránili ženu s poškozenými plícemi

Anesteziologové v Ústí zachránili ženu s poškozenými plícemi

Anesteziologové v ústecké Masarykově nemocnici zachránili ženu s poškozenými plícemi. Ta pak porodila v Děčíně zdravého chlapečka.

Pacientka ECMO po porodu v děčínské nemocnici
12. září 2023 - 07:00

Velký úspěch si připsali specialisté Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z. (KAPIM). V kritickém stavu při těžkém zápalu plic způsobeném virem chřipky letos v dubnu převzali do péče mladou pacientku. Při vstupním vyšetření po nasazení maximální možné léčby pak náhodně zjistili těhotenství. Mnoho týdnů trvající léčba byla úspěšná a dobře dopadl také porod, který maminka absolvovala na konci srpna v porodnici nemocnice v Děčíně.

„Poškození plic pacientky bylo natolik závažné, že nebylo možné zajistit dostatečnou dodávku kyslíku běžnými prostředky, tedy připojením na plicní ventilátor. Proto lékaři KAPIM a ECMO centra KZ pacientku připojili na mimotělní membránovou oxygenaci – VV ECMO. Po připojení bylo při standardním ultrazvukovém vyšetření náhodně zjištěno těhotenství pacienty, přibližně 15 týden, o němž paní v době onemocnění nevěděla. I přes možné vyšší riziko poškození plodu během kritického onemocnění se s manželem rozhodli, po konzultaci s lékaři, těhotenství nepřerušit a doufat, že vše dobře dopadne. Po téměř třech týdnech trvající mimotělní náhradě plic a třech měsících umělé plicní ventilace pacientka nabyla dostatek sil a mohla být propuštěna z jednotky intenzivní péče,“ přiblížil neobvyklý případ podrobněji MUDr. Ing. Jan Beneš, primář KAPIM.Příběh má šťastný konec, ženě se narodil v děčínské porodnici 22. srpna zdravý chlapec. „Narodil se v 36. týdnu těhotenství císařským řezem v dobrém stavu. Po šesti dnech byli s maminkou propuštěni do domácí péče. Oba zdraví, takže vše proběhlo bez problémů,“ sdělila MUDr. Klára Müllerová, lékařka Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Děčín.

„Máme radost, děkujeme personálu KAPIM a dalším kolegům a přejeme hodně zdraví mamince i chlapci,“ připojuje MUDr. Ing. Jan Beneš.

 (rp,usteckenovinky.cz,foto:krajskazdravotni)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%