Svátek má: Gabriela

Politika

Velikost textu:

Zemanovo varování: Čeští novináři nevynikají dramatickou inteligencí

Zemanovo varování: Čeští novináři nevynikají dramatickou inteligencí

Někteří politici, smečka novinářů a ještě větší slet Zemanových nevoličů vyjadřujících se téměř ke všemu na sociálních sítích se snaží vykreslit českou hlavu státu jako prezidenta, který je nesoudný. Prezidentův projev na Pražském hradě při jmenování soudců obecných soudů dokazuje, že tomu tak není.  

Český prezident Miloš Zeman
3. prosince 2020 - 08:20

„Mám ve zvyku už několik let pronášet při této příležitosti mravoučná kázání vůči nově jmenovaným soudcům. Jedinou výhodou těchto kázání je, že jsou stručná. Nuže vyslechněte moje dnešní kázání," začal kázat český prezident nově jmenovaným soudcům obecných soudů.

„Uvědomil jsem si, že každý soudce je vystaven několikanásobnému pokušení. Jedním z pokušení samozřejmě je korupce. S těmito případy jsme se už několikrát u některých soudců setkali a já jsem zde citoval hlášku, neber úplatky, neber úplatky, neber úplatky. Nepochybuji, že vás se nic takového nedotkne, ale může se vás dotknout jiná, a možná ještě nebezpečnější věc. Při některých rozsudcích a některých procesech se můžete stát mediálními hvězdami a málokdo tomuto pokušení odolá. Mediální hvězda znamená, že vás novináři budou zpovídat o vašich názorech na jednotlivé procesy a budou od vás loudit, jak chcete rozhodnout. Prosím vás pěkně, varujte se toho. Čeští novináři nevynikají dramatickou inteligencí, a právě proto by bylo dobré, aby soudci jako lidé inteligentnější jim nevěnovali příliš velkou pozornost," řekl prezident Miloš Zeman novým soudcům.

„Za druhé a za poslední, občas se setkávám, a to i na nejvyšších úrovních, s pokusem, aby soudce si hrál na politika. To znamená, aby se vyjadřoval jako politik a nikoli jako soudce. Chce-li být politikem, ať opustí soudcovskou kariéru, ale do té doby dokud je soudcem, tak nemůže vydávat politická prohlášení, protože to je poněkud jiná disciplína, rovněž velmi náročná, ale naprosto odlišná. Nenechte se tedy svést těmito sirénami, býti mediální hvězdou, býti politikem, a tím méně být zkorumpovaným soudcem," dodala hlava státu.

„Přeji vám vše nejlepší a přeji vám, aby vaše rozsudky byly spravedlivé, byť přísné, a aby i ti, které jste odsoudili, si říkali, že byli odsouzeni právem," uzavřel svůj projev 2. prosince 2020 při jmenování soudců obecných soudů český prezident Miloš Zeman.

Prvnizpravy.cz rovněž napsaly ...Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu Prvnizpravy.cz   zde ...

(ps, Prvnizpravy.cz, hrad.cz, foto: ps)