Svátek má: Květa

Politika

Velikost textu:

Zbořil: V USA při porušení pravidel karantény zasahuje policie, armáda…

Zbořil: V USA při porušení pravidel karantény zasahuje policie, armáda…

<< VIDEO >> Když někdo v USA poruší pravidla karantény, tak tam zasahuje policie, armáda, Národní garda a dokonce se tam i střílí, říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
17. října 2020 - 03:20

Máme po volbách, v Senátu posílila opozice a hned se ozývají hlasy: „Svrhneme vládu až skončí nouzový stav“. A v souvislosti s koronavirem se objevují  fake news nebo konspirace, tvrdí se, že Donald Trump ještě leží v nemocnici a místo něho vystupuje dvojník…

Co vy na to všechno pane Zbořile?

„Výzvy ke svržení vlády ať už revolučním způsobem nebo parlamentní cestou jsou opravdu zajímavé, ne snad proto, že s tím jako první přišel z předsedů politických stran předseda ODS Fiala, který přímo vyzývá k tomu, a řekl bych nedočkavě, aby se hlasovalo o důvěře vládě, protože se nepovedla akce proti koronavirové krizi, ale stejně tak názorový protipól Fialův, byť jsou ze stejného místa, z Brna, je pan Jakub Patočka, který  přišel s výzvou, aby „lid“ svrhl vládu a stal se skutečným nositelem suverenity. To znamená, že se opakuje ten starodávný scénář, že volby jsou vlastně k ničemu, že když dopadnou jinak než my jsme si přáli, tak by měli odstoupit ti řádně zvolení. Stačí, když se volby prohlásí za neřádné, zfalšované, a je úplně jedno jestli je to v Bělorusku, České republice nebo Spojených státech.

Ve Spojených státech se vášnivě diskutuje o tom, jestli současný prezident Trump, kdyby náhodou prohrál, neprohlásí volby za neplatné, ačkoliv existují v USA právní předpisy a nástroje, jak by se mělo v takových případech postupovat. U nás je to tak trošku chaotické, protože naši útočníci na existenci naší vlády a samotný text Ústavy, kterou občas někdo roztrhá,  jsou trošku popletení.  Domnívají se, že když se tzv. opozice stala suverénem v Senátu, v jedné komoře PČR, tak je to opravňuje k tomu, aby opět útočili nejenom proti vládě, ale i proti prezidentovi To je, a asi bude, bolavé místo, zřejmě po dobu celého funkčního období prezidenta, který byl zvolen v přímých volbách. Bez ohledu na to, že i Senát se podílel na tom nešťastném způsobu volby, se kterým mnozí dnes nesouhlasí.

Ale samozřejmě i to Bělorusko musíme nechat v této řadě, i tam se ukazuje, že volby byly buď zfalšované nebo byly někým prohlášeny za neplatné. Dokonce je dneska autoritou  vyhlášení neplatnosti voleb žena v domácnosti Cichanouská, navíc ještě nežije ani v Bělorusku, ale podle jejího zprostředkovaného vystoupení na Fóru 2000 se hlásí k odkazu myšlenek Václava Havla. To stačí, aby se stala autoritou třeba pro Evropskou unii, která ji používá jako argument k tomu, že  volby v Bělorusku jsou neplatné,“ uvedl Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.Takže jsou volby zbytečné…

„Vypadá to tak, že volby nejsou dostatečným legitimním nástrojem k zachování demokracie nebo obrany demokracie a že je lhostejné zda je to v Bělorusku, Praze a nebo Washingtonu. Ti nespokojení jsou stejně radikální a stejně ochotní bojovat do poslední kapky krve, a do poslední špetky svých sil za to, aby  zvolený kandidát nebo politická strana byli zbaveni výkonu moci, ke které se zdáli být oprávněni. S tím samozřejmě souvisí i to, že se to v České republice dává do souvislosti s reakcí vlády na koronavirovou krizi a je v tom takový nestydatý chaos, chci tím říct, že se nestydí, ti co byli na jaře proti restriktivním opatřením, potom bojovali za jejich rozvolnění a nakonec  oslavovali na Karlově mostě zrušení některých rozhodnutí vlády, podepisovat, jako jedna z účastnic  rautu, Prohlášení skupiny vědců, kteří kromě toho, že varují občany před panikou, před nedodržováním vládních nařízení a rozhodnutí, které by měly bránit velkému růstu onemocnění a počtu úmrtí. Ta mediálně známá odbornice přes stavbu jaderných elektráren se podepsala i pod poslední odstavec tohoto Prohlášení, že  totiž lidi nemají podléhat, doslova tam říkají fake news, přeložme si do češtiny, abychom si nemuseli hrát na Američany, že jde o lži, a že to jsou záměrně šířené lži , které mají sloužit k oklamání nějaké skupiny osob a mají způsobit to, že přinutí třeba vládu nebo prezidenta republiky k odstoupení. Takže to je zmatek v hlavách oponentů, řekněme parlamentní opozice a těch, kteří oponují přímé volbě prezidenta republiky, dalo by se říct, kdyby to nebylo u nás doma, téměř nebývalý…“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.

Vláda rozhoduje špatně, tvrdí opozice…

„Musím říct, že je na nich vidět až přílišná nedočkavost, která tropí nešťastné přehmaty nebo nešťastná vyjádření, která jsou dána jenom tím, že nemají dobrou paměť a předpokládají, že i ti ostatní také paměť nemají. My si pamatujeme, kdo se zlobil, že se nebude konat biatlon v Novém Městě na Moravě  za stotisícové účasti. Považovalo se to tehdy  za „selhání“ vlády. Dneska se zapomíná například na to, že fotbalová utkání, která by se vlastně neměla hrát, protože se z  prostředí  sportovního světa se šíří také jiná než koronavirová infekce.  Zapomněli jsme také na to, že fotbal může existovat i bez diváků. On už dnes vlastně existuje bez  hulvátů na stadionech, existuje  bez dýmovnic,  existuje bez dělbuchů. Musím říct, že když poslouchám jak na sebe hráči pokřikují a trenéři na hráče, má to má větší míru autenticity než když se to hrálo v nekomorním prostředí vybuchujících a životu nebezpečných dělbuchů nebo bučení těch primitivů na hráče černé pleti.

Takže  snaha investovat proti lžím a pomluvám, jak nám garantuje paní komisařka Jourová, a má to být kolem 58 milionů korun (2,8 mil. Euro), se ukazuje, může být nefunkční a  na určité úrovni naopak pomáhá k šíření poplašných  zpráv. Právě jako je jedno z těch lživých vyhlášení nebo výroků, které je možno označit za záměrné falšování skutečnosti,   zpráva a nebo  spekulace o tom, že se americký prezident skrývá,  že má dvojníka, že má „tělkou“ adjustovaný obličej, když vystupuje v televizi a že je to vlastně někdo jiný. To je jeden z příkladů toho, co všechno média a oficiální šeptanda může vytvořit. Prostě ani řádně zvolený prezident, i kdyby byl kdovíjak nemocný,  není uznán za osobu důvěryhodnou a je možné, že  někdo přijde opět  s argumentem, jak tohoto prezidenta odstavit od moci. U nás se o to už jednou pokusili, byť jim k tomu nepomohl covid-19,“ říká Zdeněk Zbořil.

A soudy, soudní moc, vymáhání práva…  

„Je otázka, zda v tomto okamžiku neselže soudní systém, který je třetí mocí podle Ústavy našeho  politického systému a zda si státní zástupci a soudy všimnou toho, že na vládu je vyvíjen nátlak, aby jednala proti programu, který si zvolila. Že je vlastně zastrašována, v trestním zákonu se tomu doslova říká terorizována. Toto nebezpečí tady je a v řadě případů by se k tomu měla vyjádřit moc soudní. Zatím to bylo na takové úrovni, že odmítala bláznivé žaloby nebo podání trestných oznámení. Ale  ta soudní moc hraje také svou roli při ochraně bezpečnosti státu.

Já bych všem pochybujícím doporučoval americký film Smrtící epidemie, německého režiséra Wolfganga Petersena z roku 1995, natočený podle knihy amerického spisovatele Richarda Prestona The hot Zone (česky Zákeřná ebola)  s Dustinem Hoffmanem, jak to  vypadá, když někdo v době ohrožení zdraví větší skupiny obyvatelstva poruší pravidla. Zasahuje policie, armáda, Národní garda a dokonce se tam i  střílí,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)