Svátek má: Albína

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Nejistá suverenita novoročního přípitku na ČT

Zbořil: Nejistá suverenita novoročního přípitku na ČT

ČT se v poslední době snaží prezentovat sama sebe,  a možná i sama sobě, jako vysílání, které se umí zbavit předsudků a tvářit se ke svým majitelům,  tj. ke svým platícím divákům, přívětivě, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz  Zdeněk Zbořil. 

Zdeněk Zbořil
6. ledna 2018 - 03:20

Někdy se to daří, často nikoliv,  někdy její apelativní obrazy a výroky jsou tak mimořádně odbíhající od dlouhodobě zavedených stereotypů, že jim snad nemůže rozumět ani  ředitelem ČT  zkonstruovaná Rada pro televizní vysílání.

Asi tomu není třeba věnovat velkou pozornost, ale nejistá suverenita, se kterou v ČT tentokrát připíjeli k Novému roku dvě džendrově vyvážené postavy ze seriálu ČT  Republika a sám generální ředitel Dvořák, nás přece jen trochu zaujala. Byli jsme zvyklí, že k Novému roku  připíjeli v TV v dobách různých politických režimů významné osobnosti  a vlastně ani nevadilo, že některé z nich stihli vyznat svoje poděkování a lásku proměňujícím se dobám a lidem, kteří si jejich pozornosti, nebo zájmu těch, kteří často jen tupě přihlíželi,  nezasloužili.

Tentokrát se, podobně jako asi nejméně třikrát v letech minulých,  ťukalo skleničkami. To nás (některé) sice také nevzrušuje, ale protože žijeme v době bouřlivě bující politické, sociální a kulturní korektnosti jistě tato propagace požívání alkoholu pobouřila členy některých ziskových neziskovek. Skoro bych si dovolil tvrdit, že brzy bude podána žádost o nějaký grant, který bude přispívat na projekt zkoumající nebezpečí konzumace alkoholu na obrazovce z hlediska ohrožení  mravní výchovy mládeže.

Ještě štěstí, že v ČT nepřipíjel prezident republiky. To bychom mohli už  skoro týden sledovat analytické  zpravodajství o tom, kterou rukou a jak pevně svíral svůj pohár z něhož připíjel, věděli bychom kolikrát si poposedl, jak mu chutnalo, zda se mu po přípitku náhodou nepřitížilo. Pan Ovčáček by se musel kroutit jako had, aby dokázal, že Miloš Zeman to myslel jinak, než si zuřiví reportéři ČT myslí a Bakalovi zbrojnoši by měli druhé Vánoce.

Stranou by jistě nezůstali ani někteří kandidáti na prezidenta, a protože do voleb zbývalo na Nový rok už jen dva týdny, jistě by alespoň někdo z nich věděl, kteří Putinovi agenti nebo čeští kompradoři čínských kolonizátorů střední Evropy pronikli do dosud ještě stále statečně hájených prostor vysílání ČT.


Pan generální ředitel ČT se zdá být pro své podřízené autoritou, ale jako číši pozvedající přípitek k osmičkovému roku  působil šedě, unaveně a jako kdyby byl pod prášky. Jeho herečtí partneři snad budou za rok známější, ale zdá se, že k tomu, aby nahradili někoho ze slavnějších vítačů Nového roku z minulosti, mají ještě daleko. Opatrně distribuovaný názor, že pan GŘ Dvořák nikoho jiného nesehnal nemusí být daleko od pravdy, ale jako pokus o prezentaci nového seriálu to snad splnilo svou úlohu. Teď jen aby se to všechno, co budeme muset v příštím roce díky ČT vydržet, povedlo.

Alespoň na ČT 24 se už ukazuje, že k žádným velkým změnám nedojde. Miroslav Kalousek je i v posledních dnech na obrazovce častěji než býval před rokem 1989 V.I.Lenin. Většina zpráv a komentářů se nás snaží přesvědčit, že parlamentní volby vyhrály strany tzv. demokratického bloku,  že prezidentem bude Jiří Drahoš, a že zprávu OLAFu o Čapím hnízdu máme číst jako obvinění Andreje Babiše z trestného činu. A nikoli jako zprávu, která se může týkat i jiných EU dotovaných projektů ve Středočeském kraji. Končí komentář Zdeněk Zbořil.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)