Svátek má: Dana

Politika

Velikost textu:

Zakročí Rakušan proti americké vládě? Mír se totiž neodpouští

Zakročí Rakušan proti americké vládě? Mír se totiž neodpouští

Společnost pro obranu svobody projevu se vyjádřilo ke zprávě ministerstva vnitra, podle kterého by nyní mohla být americká vláda obviněna z dezinformací či z prokremelských aktivit. Používání slova "mír" je podle všeho ruským narativem.

Vít Rakušan, ministr vnitra
16. listopadu 2023 - 06:30

„Podle NBC News s odkazem na vysoké americké úředníky "američtí a evropští představitelé začali s ukrajinskou vládou jednat o míru. Jednání o tom, čeho by se Ukrajina musela vzdát, aby dosáhla mírové dohody s Ruskem, probíhají v tichosti... Ukrajina má podle amerických a evropských představitelů čas pouze do konce roku nebo do začátku nového roku, než by měly být zahájeny oficiálnější rozhovory o mírových jednáních."

To vypadá, jako by podle českého Ministerstva vnitra šířila americká vláda "kremelský propagandistický narativ". Kdyby byl Rakušan ministrem v americké vládě, myslíte, že jeho Centrum pro hybridní hrozby (CHH) obviní úředníky nebo NBC News z dezinformací? Existuje vůbec v některé evropské zemi ministerstvo vnitra, které by si dovolilo nazvat mír prokremelským narativem?

A pokud vám tento článek přijde málo absurdní, najděte si na webu CHH "Středoevropská identita jako součást protizápadního narativu na kvazi-mediální scéně". Ten už přesahuje hranice konspirací i zdravého rozumu a je dalším dokladem toho, jak se MVČR přeměňuje na politickou organizaci prosazující progresivistickou ideologii," píše na svém oficiálním profilu na Facebooku Společnost pro obranu svobody projevu.Společnost pro obranu svobody projevu se ve svém příspěvku odkazuje na zprávu ministerstva vnitra, která se např. zmiňuje o iniciativě Mír a spravedlnost, ve kterém je sice jako viník války na Ukrajině označeno Rusko, ale zároveň podle vyjádření ministerstva iniciativa obviňuje Západ z provokace, volá po ukončení zbrojních dodávek a ekonomických sankcí, a pod mírovými hesly vyvolává strach z jaderného konfliktu. Zpráva se také zmiňuje o protivládních demonstracích.

„Narativ boje za mír se však neobjevuje jen v prohlášeních pacifistických organizací blízkých extrémní levici a kvazi-mediálním webům. Mírovou rétorikou se zaštiťovala např. i antisystémová demonstrace nazvaná Česko proti bídě, kterou 11. března 2023 uspořádal na Václavském náměstí v Praze Jindřich Rajchl, předseda pravicově-populistické strany PRO," uvádí zpráva MVČR.

Zpráva ministerstva také tvrdí, že nemá žádné informace o tom, že by mírové aktivity v Česku byly v přímém napojení na Rusko, přesto však varuje:

„Zneužívání tématu míru k propagandistickým účelům není nic nového, zvláště ze strany Ruské federace. Podpora mírových aktivit může být dokonce paradoxně součástí válečného úsilí, či spíše hybridního působení, které je přípravou nebo doplňkem konvenční války, přičemž cílem je odradit nepřítele od efektivní obrany či od pomoci napadenému státu. V případě českých mírových hnutí a dalších subjektů napříč politickým spektrem, které akcentují mírový narativ, nemáme informace o jejich přímém propojení s Ruskou federací, přesto lze konstatovat, že tento mírový narativ ve vztahu k válce na Ukrajině podporuje strategické a geopolitické zájmy Kremlu, a to zejména v požadavcích na zastavení zbrojních dodávek Ukrajině a na zrušení protiruských evropských sankcí.

Psali jsme:

Schopnost Ukrajiny vzdorovat nelegitimní agresi většího nepřítele je z velké části závislá na vojenské materiální podpoře Západu, tudíž omezení či přímo zastavení této pomoci by znamenalo výrazné oslabení ukrajinských sil, což je jednoznačně zájmem agresora. Za pozornost v tomto kontextu stojí, že kritika zbrojních dodávek na Ukrajinu není tématem pouze mírových hnutí, ale dlouhodobě se objevuje obecně na kvazi-mediální scéně," uvádí zpráva ministerstva vnitra.

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: repro: cnn prima)Souhlasíte s tím, aby Česká republika i nadále dodávala zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
4%
Ne
transparent.gif transparent.gif
31%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
4%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
61%