Svátek má: Květa

Politika

Velikost textu:

Víme, že nejstarší poslanec nepřesně citoval Švejka, když řekl vysrat

Víme, že nejstarší poslanec nepřesně citoval Švejka, když řekl vysrat

Nejstarší poslanec Karel Schwarzenberg  v Poslanecké sněmovně nedávno  při projednávání možnosti přijetí eura údajně doslova citoval Švejka, aby řekl české jadrné slovo vysrat. Jeden čtenář nám napsal, že poslancova citace Švejka nebyla přesná. Kdo vlastně prohlásil ono jadrné slovo?

Karel Schwarzenberg v Poslanecké sněmovně
10. června 2018 - 08:45

"Očividně se držíme v zájmu toho, abychom se do Evropské unie dostali, rady z Dobrého vojáka Švejka: "Měl jim to odpřísahat a pak se na to vysrat!"  ...," citoval  údajně Švejka osmdesátiletý poslanec.


"Citát není doslovný. V originále zní takto," napsal nám čtenář Jan Kopecký a upřesnil dílo Jaroslava Haška přesnou citací.


"Před vojnou žil na Moravě nějakej pan Nemrava, a ten dokonce nechtěl vzíti ani flintu na rameno, když byl odvedenej, že prej je to proti jeho zásadě, nosit nějaký flinty. Byl za to zavřenej, až byl černej, a zas ho nanovo vedli k přísaze. A von, že přísahat nebude, že je to proti jeho zásadě, a vydržel to. "To byl hloupý člověk," řekl starý sapér Vodička, "von moh přísahat a přitom se taky na všechno vysrat, i na celou přísahu." 

"Myslím, že se ale věnujete povrchnostem namísto podstatné otázky, totiž: jakým právem chce zrovna Karel Schwarzenberg českou politiku kárat," dodal čtenář webu Prvnizpravy.cz.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: z TV)