Svátek má: Emanuel

Politika

Velikost textu:

Sportovec roku 2018 Ester Ledecká! Co když Kvitová vyhraje Wimbledon?

Sportovec roku 2018 Ester Ledecká! Co když Kvitová vyhraje Wimbledon?

Přestože ze ZOH v Soči česká výprava přivezla dvě zlaté medaile a Martina Sáblíková k té zlaté ještě stříbrnou, novináři při hlasování o Sportovci roku 2014 dali nejvíce hlasů Petře Kvitové, vítězce Wimbledonu. Jak dopadne v anketě Ester Ledecká v roce 2018?

Kachna a ještě k tomu po neděli
18. února 2018 - 08:54

Co když Petra Kvitová zase vyhraje v roce 2018 Wimbledon? Nutno přiznat, že výsledky volby Sportovce roku 2014, při kterých ani jedna ze zlatých medailistek Sportovce roku v ten rok nevyhrála,  dodnes nevydýchali senioři olympionici, upozorňující na to, že není nic významnějšího než olympijské hry a na nich vybojované zlaté medaile.

"Výsledky anket jako jsou Český slavík a nakonec, jak ukazuje  Sportovec roku 2014,  čas od času zvednou mandle těm, kteří fandí jiným, než vítězům. V případě Českého slavíka je to veřejnost a v případě Sportovce roku to jsou sportovní novináři. V obou případech voliče lze ovlivnit a podobně jako při volbě prezidenta," míní student politologie, který si nepřeje být jmenován, aby jej profesoři politologie nepovažovali za kolegu.


To nemyslíte vážně. Co mají společného Sportovec roku,  Český  slavík a prezident?

"Hodně. U posuzování hudebních výkonů se přeci dají voliči ovlivnit akcemi na sociálních sítích a v případě hlasování o sportovních výkonech mohou volbu ovlivnit nějací podivní manažeři, kteří mají zájem, aby jeden z těch uspěšných sportovců vyhrál a   navážou dialog s těmi, kteří o jejich sportovci pravidleně píší, aby vyšel vítězně zrovna ten jejich svěřenec. Myslím si, že i hlasující novináři se dají ovlivnit jako poslanci, kteří dříve volili hlavu státu. Tak a už víte, proč ty ankety srovnávám s  volbou prezidenta. Dříve se přeci volil prezident tak,   jak se nyní  volí Sportovec roku, kdy se přesně ví, kdo bude hlasovat a jak se dají ti lidé ovlivnit. Nyní se volí prezident skoro jako Český slavík, mohou ho volit všichni a je jedno jestli pošlou někam email nebo vloží lístek do urny ve volebních místnostech."

Česko získalo na ZOH zlatou medaili zásluhou neuvěřitelného výkonu lyžařky Ester Ledecké, která sama nakonec v cíli  nevěřila, že vyhrála. Bude Sportovkyní roku 2018?

"Neznám sportovní novináře, jak hodnotí jednotlivé výkony českých sportovců na konci roku, ale příběh Ester Ledecké, je zcela jasně příběhem sportovkyně tohoto roku a to  i kdyby už medaili na tom prkně, jemuž se věnuje více, žádnou nezískala. Jenže já nejsem sportovní novinář a pak i v tom roku 2014 přivezla ze Soči zlatou medaili Eva Samková a zlatou i stříbrnou medaili vybojovala Martina Sáblíková. Pak však Petra Kvitová vyhrála Wimbledon a ta se pak stala Sportovkyní roku."  

Proč se sleduje tolik jen vítěz ankety Sportovec roku?

"Může to být z důvodů  získání sponzorů pro další roky a dalších výhod. Zeptám se vás, víte, která z děvčat pak byla za Petrou Kvitovou v té anketě za rok 2014 druhá a která třetí? Byla to Martina Sáblíková nebo Eva Samková? To už si nikdo nepamatuje a hlavně to nikoho nezajímá, neboť první byla tenistka Kvitová."

Co si z toho, o čem tady spekulujete, má příznivec sportu zapamatovat?

"Skoro nic. A pokud Ester Ledecká nakonec bude Sportovec roku 2018, tak zcela zaslouženě. Osobně se mi líbilo, že její zlatá jízda překvapila všechny. Do té doby vedoucí závodnici už blahopřály osobnosti, televizní komentátor minutu předtím prohlásil, že o medaílích je definitivně rozhodnuto  a  divení  Ledecké v cíli údajně vysílala jako první zprávu dne většina televizních sportovních relací. Možná, že Ester Ledecká svojí zázračnou jízdou proslavila Česko více než dokáže v úoru  svojí činností celá Česká centrála  cestovního ruchu."Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co si právě čtete, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N .T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté" se zvukově podobá německému die Ente, česky tedy kachna. Prvnízprávy.cz čas od času pečou Kachnu na neděli a někdy i po neděli, jako zrovna v tomto případě ...


(ps, Prvnizpravy.cz, foto:ps)