Svátek má: Jeroným

Politika

Velikost textu:

Rodná čísla se prý rušit nebudou a ta částka taky nesedí

Rodná čísla se prý rušit nebudou a ta částka taky nesedí

Žádná rodná čísla se v České republice neruší, prohlásil na tiskové konferenci šéf České strany pirátské Ivan Bartoš s tím, že předkládaný zákon mluví pouze o útlumu jejich používání. Nově by se už neměla objevovat třeba na občanských nebo řidičských průkazech.

Ivan Bartoš
3. června 2023 - 08:15

Ministr pro místní rozvoj a digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) už přes týden čelí kritice kvůli údajnému rušení rodných čísel, které by mělo přijít státní kasu na 56 miliard. Bartoš už vyvrátil, že se rodná čísla úplně zruší a také, že výdaje budou takto vysoké. Za navrhovanou změnou prý navíc ani nestojí on sám, protože návrh vznikl v roce 2009 a nyní o něm bude rozhodovat Ministerstvo vnitra a celá vláda.

Bartoš minulý týden ihned po zveřejnění chystané změny, která vyvolala velký poprask, ubezpečoval, že se žádná rodná čísla neruší. 

„Žádná rodná čísla se v České republice neruší,“ prohlásil na tiskové konferenci Bartoš s tím, že předkládaný zákon mluví pouze o útlumu jejich používání. Nově by se už neměla objevovat třeba na občanských nebo řidičských průkazech. 

„Znamená to, že rodná čísla nebudou uváděna v nově vydaných občanských průkazech,“ dodal s tím, že odhadované náklady ve výši 56 miliard jsou hrubě a podle ministra i záměrně zkreslené.

Národní ekonomická rada vlády novelu považuje za zbytečnou, zejména v době nutné konsolidace veřejných financí a bylo by podle ní na místě novelu minimálně odložit. 


„Jakkoli vnímáme argumentaci Digitální informační agentury o větší ochraně soukromí obyvatel, považujeme za rozporné s tímto cílem vytváření centralizovaných systémů shromažďujících údaje o každé identifikaci občanů, obzvláště když je zjevné, že po změně v identifikaci občanů neexistuje žádná veřejná poptávka a naprosté většině občanů používání rodného čísla nevadí,“ napsal ve své studii NERV.

Bartoš dnes na facebooku znovu vysvětloval, že za celým nápadem nestojí on sám, ale jde o dlouhodobě schválený projekt. 

„Už jsem vám říkal, že to NEBYL můj nápad, aby se postupně přestávala používat rodná čísla, protože tyto změny schválila Sněmovna v roce 2009 (kdy Piráti teprve vznikli). S odborným týmem jsme se shodli, že rizika tohoto opatření (i když na straně státu zbývá několik málo kroků) v současnosti převyšují možné přínosy. Nicméně to není v mé působnosti, a tak rozhodnutí není na mě, ale na Ministerstvu vnitra a pak vládě jako celku,“ zopakoval Bartoš.

Ten prý chce o novele dále jednat s Ministerstvem vnitra, Národní ekonomickou radou vlády a dalšími relevantními orgány. 

„Abychom rozhodli o dalším postupu, pozval jsem na setkání zástupce vnitra, národní ekonomické rady, a taky další relevantní resorty a orgány včetně zástupců byznysu a Hospodářské komory (včetně jejího nově zvoleného prezidenta pana Zdeňka Zajíčka, který je mimochodem autorem původní legislativy o rodných číslech),“ ubezpečil Bartoš, že o celé věci zdaleka není rozhodnuto.

Také jsme psali:
„Také je třeba zdůraznit, že nikdy nemělo jít o rušení rodných čísel, jak se někteří obávají. Rodné číslo bude mít každý člověk normálně dál. Jen se jím bude méně často ve styku s úřady muset prokazovat či ho někam zadávat, což je přirozený vývoj a dávno ho zažíváme. V praxi jde o vyměňování rodných čísel za identifikátory v registrech a systémech, aby například nikdo nemohl člověka účelově vyhledat a informace zneužít. Tedy taková pojistka proti šmírování a podvodníkům. Na straně státu k zavádění této ochrany už deset let postupně dochází, na běžné občany to nemá žádný vliv vyjma toho, že s úřady sdílejí méně citlivých údajů,“ dodal závěrem Ivan Bartoš.

(jar, prvnizpravy.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%