Svátek má: Jeroným

Politika

Velikost textu:

Právo na manželství neexistuje, prohlásil Marek Výborný

Právo na manželství neexistuje, prohlásil Marek Výborný

Poslanci se včera poprvé pořádně pustili do projednávání návrhu zákona o manželství pro všechny. Čtvrteční pokračování úvodní debaty o poslanecké předloze doprovodily i ostřejší spory. Zaujalo vystoupení šéfa poslaneckého klubu lidovců Výborného. 

Marek Výborný (KDÚ-ČSL)
2. června 2023 - 10:30

Poslanci se ve čtvrtek poprvé pořádně pustili do projednávání návrhu zákona o manželství pro všechny. Během prvního čtení zákona byla slyšet mnohá opačná prohlášení. Jedním s těch zajímavějších bylo vystoupení šéfa poslaneckého klubu KDU-ČSL Marka Výborného, který prohlásil, že něco jako právo na manželství neexistuje, podobně jako on nemá právo hrát za fotbalový klub FC Barcelona.

„Nemyslím si, že se vede debata o právech, ale o hodnotách. Manželství není právem. Já taky nemám právo být fotbalistou FC Barcelona,“ uvedl Výborný. Podle něj neexistuje ani právo na dítě, protože „dítě je dar“.


Novela o uzákonění možnosti manželství také pro páry stejného pohlaví bude čelit návrhu opozičního hnutí SPD na zamítnutí. Čtvrteční pokračování úvodní debaty o poslanecké předloze doprovodily i ostřejší spory. Vyvolalo je podpůrné vystoupení Martina Exnera z koaličního hnutí STAN, podle kterého tyto "kulturní války“ podporuje Rusko. Proti jeho slovům se ohradili konzervativnější zákonodárci z vládních KDU-ČSL a ODS, ale i z opozičního hnutí ANO.

Rusko se snaží podle Exnera udělat z manželství pro všechny tabu, a tím ho zablokovat a společnost rozdělit.

„Buď chceme být svobodná západní Evropa, kde stejnopohlavní páry se mohou brát třeba i v kostele. A nebo chceme být východní konzervativní periferie ruského stylu,“ prohlásil Exner. 

Také jsme psali:

Proti nálepkování, že kdo má na manželství homosexuálů opačný názor, je proruský, vystoupili Vojtěch Munzar (ODS) a Aleš Dufek (KDU-ČSL). „Styďte se a nenálepkujte,“ vzkázal Exnerovi Munzar, načet označil Dufek Exnerova slova za vydírání.

(jar, prvnizpravy.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%