Svátek má: Státní svátek

Politika

Velikost textu:

Mládek: Americké klání o podzimní volby by mělo zůstat americkým

Mládek: Americké klání o podzimní volby by mělo zůstat americkým

Současný americký prezident Trump pandemii koronaviru údajně nezvládl. Tak takové hodnocení můžeme číst prakticky denně a téměř na každém česky píšícím portálu. Negativní až nadbytečná propaganda, které, jak se zdá, chybí důkazy a seriózní základ.

Rudolf Mládek
27. května 2020 - 06:20

Podle  Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí, tedy agentury EU, zemřelo na nemoc COVID -19 v Evropské unii se započítáním i Velké Británie celkem 162 531 osob. (data k 25.5.2020). Ve Spojených státech zemřelo podle stejné agentury 97 720 osob. (1) V Evropské unii žije 446,8 miliony obyvatel a ve Velké Británii 66,65 miliónů obyvatel, tedy celkem 513,45 miliónů lidí.  Ve Spojených státech žije 328,2 milionů občanů.

Pokud přepočítáme úmrtnost na nemoc COVID-19 na promile k celkovému počtu obyvatel, pak EU spolu s Velkou Británií mají číslo 0,3165 a Spojené státy 0,2977, což je číslo zjevně lepší. A to v EU máme premianty jako je Česká republika nebo Německo.

Pokud někdo tvrdí, že prezident Trump pandemii koronaviru nezvládl, měl by si čísla porovnat.  Ale ani tak to neříká celou pravdu, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Rudolf Mládek.

Ve Spojených státech totiž došlo k něčemu dost nečekanému. Podle posledních dat deníku The New York Times nejméně 2 z 5 amerických úmrtí byly v New Yorku a New Jersey zaviněny tím, že nemocní byli umístěni do pečovatelských domovů. Nic takového prezident Trump nenařídil, a ani nemohl, protože to je v kompetenci guvernérů a primátorů a pro pořádek dodejme, že The New York Times je deník, který ani vteřinu úřadujícímu prezidentu Donaldu Trumpovi nefandí. (4)V domech s pečovatelskou službou zemřelo v USA  údajně 31 900 osob a to s politikou Donalda Trumpa nemá nic společného. Ostatně úprky zaměstnanců z pečovatelských domovů byly zaznamenány také v EU, a byl to např. britský The Guardian, který upozornil, že se v EU množí obvinění ze špatného zacházení se seniory (5). Připomeneme pro doplnění, že nemocniční loď USNS Comfor, zajištěná vládou USA pro město New York, naopak jako nevytížená už konce dubna odjela. (6)

Je nesporné, že žádným číslům v době pandemie koronaviru nemůžeme plně věřit, protože řada zemí neposkytuje přesná čísla. Ale vezmeme-li, že Evropská unie a Spojené státy data až tak nefalšují, pak výsledky jsou spíše srovnatelné a odrážejí nepříjemnou realitu věci. A snad už i běžný čtenář ví, že karantény v USA nevyhlašuje prezident, ale guvernéři jednotlivých států.


Kritika prezidenta Trumpa je správná a žádoucí tam, kde politická unáhlenost může způsobit nemalé světové škody.  V médiích přetřásaná možná studená válka rozhodně není nic, o co by svět stál podruhé. Debata o nezavládnuté pandemii je nedůležitá vedlo toho, že  mizí bezpečnostní dohody, Evropská unie začala nekriticky vzhlížet k Číně a ekonomická řešení důsledků pandemie jsou zatím jenom zbožná přání, protože, vyjma jiného, není ani vakcína na koronavir a ani lék, který by stoprocentně na nemoc COVID-19 zabíral.

Je jasné, že v americké prezidentské kampani se debata o pandemii ještě povede, ale asi není nutné, aby se do ní tak vehementně zapojovala česká média. Na pořadu dne jsou podstatně závažnější problémy, protože český stát nemůže postavit na nohy kdejakou firmu a od podnikatelů kromě nářků toho zatím moc neslyšíme. A ty naše krajské a senátní volby se také kvapem blíží.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)