Svátek má: Miloslav

Politika

Velikost textu:

Miloš Zeman kárající, poučující a nabádající

Miloš Zeman kárající, poučující a nabádající

Prezident Miloš Zeman dnes vystoupil v Hradci Králové na 40.sjezdu sociálních demokratů. Mimořádný sjezd ČSSD a zároveň volební sjezd se koná ve stínu výsledků parlamentních voleb, kde ČSSD zůstala v poli poražených se ziskem 7,27%.

Miloš Zeman na 40.sjezdu ČSSD
18. února 2018 - 14:40

Jak se dalo předpokládat, tak Miloš Zeman vystoupil s kritickým projevem, kde shrnul důvody volebního neúspěchu ČSSD a samozřejmě zavzpomínal na na své působení v ČSSD, kterou vytáhnul z podobných procent, které získala současná ČSSD až do Strakovy akademie, sídla vlády, jak říká „vstoupili jsme hlavními dveřmi.“

Volební výsledky ČSSD: 1996 - 26,44%, 1998 - 32,31%, 2002 - 30,20%, 2006 - 32,32%, 2010 - 22,08%,
2013 - 20,45%, 2017 - 7,22%.

Projev prezidenta republiky při 40. sjezdu ČSSD

Neopomněl připomenout i prezidentské volby, kde část ČSSD podporovala Miloše Zemana a druhá část jeho protikandidáta Jiřího Drahoše. Zde jmenovitě zmínil podporovatele, ale i tři hejtmany, kteří výslovně podpořili Jiřího Drahoše. Nemohl si vzpomenout na jméno hejtmana Štěpána, ale jak podotknul „to bude asi skleróza, ale vybavím si Husák, Štěpán…“

A samozřejmě nemohl se nedotknout volby nového předsedy ČSSD, jak podotknul je ve hře osm kandidátů a na poslední chvíli počet kandidátů se rozšířil na devět. I když podle svých slov „nechci ukazovat na toho, koho máte zvolit“, připomenul jenom jména tří kandidátů Jana Hamáčka, Milana Chovance a Jiřího Zimoly, kterého v projevu zmínil dvakrát.

A nebudu tedy ukazovat tím prstem už proto, protože nebudu opakovat svoji chybu, největší chybu ve své politické historii, kdy jsem ukázal na Vladimíra Špidlu jako svého nástupce, a on to prostě lidsky neunesl. Já teď, s odstupem času, bych spíše mluvil o soucitu než o pohrdání, ale to, že poškodil sociální demokracii, je bohužel neoddiskutovatelný fakt. A nebyl sám. Ale na druhé straně, a proto jste mě sem přeci pozvali, chcete slyšet můj názor na to, zda jít do opozice, anebo zda se pokusit jít do vlády, ať už v jakékoli konfiguraci.

Připomenul také, že ČSSD by se neměla snažit o nějaké ministerské posty, ale, že nemá být také v opozici, kde by skončila s takovými stranami, jako je TOP, STAN, ODS a podivnou stranou jako jsou Piráti. „ČSSD by neměla stát mimo, měla by se snažit získat posty náměstků, vedoucích oddělení na ministerstvech“.


"Největší tajemství možného úspěchu sociální demokracie je, že můžete opakovat úspěch z let 1993 – 2002, ale neopakovat závistivé chyby, které nastaly potom. Chcete-li být skutečnými přáteli, nebuďte stranou podrazáků, a já vám přeji, abyste opět našli své místo na slunci," popřál na závěr Miloš Zeman.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)