Svátek má: Lýdie

Politika

Velikost textu:

Lanz: Tříkrálová sbírka – zvoňte u Hermana!

Lanz: Tříkrálová sbírka – zvoňte u Hermana!

Tříkrálová sbírka je akce organizovaná Charitou Česká republika a v ní sdruženými lokálními charitami.

Zdeněk Lanz, pedagog
10. ledna 2018 - 07:20

Akce navazuje na tradici koledování na Tři krále (tj. 6. ledna) a má charakter celonárodní sbírky, jejímž hlavním účelem je především  pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším sociálně potřebným skupinám lidí a to zejména v regionech, kde sbírka probíhá. Nejméně desetina výnosu sbírky je každoročně určena také na humanitární pomoc do zahraničí.

Dary od obyvatel vybírají koledníci organizovaní do skupinek ve dnech 1.-14. ledna, přičemž jejich obvyklé uspořádání představují tři koledníci v dětském věku coby tři králové a jejich dospělý doprovod vybavený od pořádající charity průkazem koledníka. Skupina je vybavena zapečetěnou kasičkou s logem Charity. Do sbírky lze přispět i přímo na účet charity a dárcovskými SMSkami, u příležitosti sbírky se pořádají též různé charitativní koncerty a další akce.

Tříkrálová sbírka je největší dobrovolnickou akcí v České republice. Koled se účastnívá kolem 40 tisíc dobrovolníků, přičemž v roce 2009 se jí zúčastnilo téměř 50 tisíc dobrovolníků. V loňském roce se vybraly více než 104 miliony korun. Tolik z Wikipedie.


Bylo by zajímavé zjistit, zda koledníci zazvonili také u dveří exministra kultury Daniela Hermana. Ten určitě ví, kde je uloženo cca 450 milionů  korun ze státního rozpočtu na odkup vepřína v Letech, který bude zbourán  a dalších cca 120 milionů  na sanaci areálu a jeho další úpravy včetně vybudování pietního místa na místě bývalého cikánského tábora.

To by koledníkům asi kasička nestačila.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)