Svátek má: Simona

Politika

Velikost textu:

Kurz: V Rakousku zabráníme jakýmkoliv tureckým kampaním

Kurz: V Rakousku zabráníme jakýmkoliv tureckým kampaním

Rakouský kancléř Sebastian Kurz řekl, že jeho vláda zabrání jakékoliv možné kampani politických stran k tureckým volbám na rakouské půdě.

Sebastian Kurz, rakouský premiér
22. dubna 2018 - 09:30

„Jakékoliv události připomínající  kampaň nebudou „vítány" a nebyly by ani povoleny,“ řekl Kurz v rozhovoru pro rozhlas Ö1.

"Turecká vláda pod vedením Erdogana se po dlouhá léta snažila zaktivizovat komunity tureckého původu v celé Evropě, což je případ Erdoganových kampaní a kampaní jeho příznivců," řekl Kurz.

Začátkem tohoto týdne turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan vyhlásil všeobecné volby na 24. června, o rok a půl dříve před původním termínem..

Volby urychlí přechod k novému prezidentskému systému, podle kritiků nový systém povede k vládě jednoho muže a právě nový prezidentský systém vstoupí v platnost po volbách.

Rakousku dochází trpělivost: Chce zakázat nošení šátků!


Kurz uvedl, že všechny volební kampaně by mohly být zakázány na základě změn zákona o veřejných shromážděních z minulého roku.


Novela zákona dala orgánům pravomoc zakázat shromáždění, které "slouží politické činnosti státních příslušníků třetích zemí" nebo poškozují zájmy Rakouska.

Jakékoli shromáždění plánované tureckou opozicí by také bylo zakázáno, řekl, aby se vyhnul tomu, co nazval tureckou "výbušnou atmosférou přenášenou do Rakouska, protože je to špatné pro naše soužití v této zemi".

V loňském roce byly vztahy mezi Tureckem a několika členskými státy EU, včetně Rakouska a Německa, narušeny poté, co státy zakázaly shromáždění před referendem o ústavě, které Erdogan vyhrál.

V červenci zakázalo Rakousko tureckému ministru hospodářství Nihat Zeybekci vstoupit do země, aby se zúčastnil shromáždění, které připomínalo výročí neúspěšného pokusu o převrat v Turecku v roce 2016.


Ministerstvo zahraničí v té době uvedlo, že jeho návštěva by představovala "ohrožení veřejného pořádku".

V Rakousku žije přibližně 360 000 lidí tureckého původu, z toho 117 000 tureckých občanů. Mnozí se z nich jsou příznivci Erdogana a jejich hlasy mu pomohly vyhrát referendum.


(rp,prvnizpravy.cz,local,foto:arch.)